| Autor: kkj6

Obniżki cen ziem rolnych

Co prawda spadki cen za grunty rolne są nieznaczne bo sięgają zaledwie 5 procent. Niemniej jednak wiadomość ta cieszy rolników, którzy od dawna planują powiększenie swoich gospodarstw. Eksperci apelują aby nie spodziewać się wielkich obniżek cen, bo zaistniała sytuacja jest tylko chwilową stabilizacją.

Obniżki cen ziem rolnych
 

Od dłuższego czasu ceny gruntów rolnych na Opolszczyźnie pozostają na wysokim poziomie. Za hektar ziemi należącą do Agencji Nieruchomości Rolnych trzeba zapłacić aż 26 tysięcy złotych.

 

 

Rolnicy zgadzają się z tym, że ziemia powinna być droga, ale tylko dobra gleba z pierwszej, drugiej i w ostateczności trzeciej klasy.

 

 

Gospodarze z południa Polski, którzy chcieliby poszerzyć swoje gospodarstwo muszą pogodzić się z obowiązującymi tam wysokimi stawkami. W tym rejonie jak twierdzą rolnicy, nie ma ziem, które należą do zasobów ANR. Grunty wystawione na sprzedaż to najczęściej prywatne własności.

 

 

Zainteresowanie państwowymi ziemiami rolnymi jest bardzo duże. Spowodowało to gwałtowny wzrost cen, który utrzymuje się już od lat. Mimo to rolnicy coraz częściej i chętniej myślą o powiększaniu swoich upraw. Niestety ziem na sprzedaż z ANR jest coraz mniej.

 

 

Jak sami rolnicy przyznają, że jest ogromne zapotrzebowanie na ziemie. Wielu z nich jest gotowych płacić kosmiczne ceny za grunty rolne, które ostatnio osiągnęły nawet koło 30 tysięcy za hektar.

 

 

Na szczęście tendencję wzrostową udało się jakoś zatrzymać, ostatnie miesiące ubiegłego roku i pierwszy kwartał obecnego przyniosły nam 4,5 procentową obniżkę. Najdroższe ziemie są na zachodzie kraju, gdzie za hektar rolnik musi zapłacić powyżej 20 tysięcy złotych. O połowę tańsze stawki są na wschodzie.

 

 

Eksperci ostrzegają jednak, że ceny te mogą w niedalekiej przyszłości wzrosnąć. Ceny za hektar ziemi będą zależne od zapotrzebowania i popytu.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!