| Autor: kkj6

Obrońcy zwierząt apelują aby nie odwlekać terminu zmian w sprawie nowych klatek dla kur

W Warszawie odbyła się impreza popierająca zakaz stosowania nieulepszonych klatek w hodowli kur.

Obrońcy zwierząt apelują aby nie odwlekać terminu zmian w sprawie nowych klatek dla kur

Przedstawiciele organizacji protestującej przeciwko używaniu starych klatek złożyli w Ministerstwie Rolnictwa wniosek z prośbą o nie przesuwanie terminu wprowadzenia zakazu hodowli kur w dotychczasowych klatkach niespełniających wymogów unijnych. Jak sami twierdzą, w starych klatkach ptaki tylko się męczą i przez to bardzo cierpią.


Ulepszone klatki powinny być, zgodnie z unijnymi przepisami, stosowane w Polsce od 1 stycznia 2012 roku. Będą one zdecydowanie większe, o wiele lepiej przystosowane i wyposażone.


Zmiany są znaczące. Klatki powiększone do 750cm2 na jedną sztukę drobiu da zwierzęciu większy komfort życia niż poprzednie 555cm2. Z kolei minimalna wysokość klatki to 35 cm. Poza tym powinna być wyposażona w grzędę oraz miejsce, gdzie kura będzie mogła ścierać sobie pazury.


Unowocześnienie pojedynczego stanowiska dla tego ptaka kosztuje około 10-15 euro i do końca 2011 roku hodowcy będą zmuszeni wydać nawet 300mln euro.


Jak przewidują specjaliści, około 50 procent producentów zwleka z wymianą klatek, bo nie mają wystarczającej ilości pieniędzy lub razem z przystąpieniem Polski do Unii wykupili stare klatki od zachodnioeuropejskich hodowców drobiu.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!