| Autor: redakcja1

Ocena opłacalności produkcji rolniczej

Analogicznie jak w poprzedniej edycji badania, rolnicy negatywnie ocenili bieżącą, a więc na grudzień 2021 r. opłacalność produkcji rolniczej.

Ocena opłacalności produkcji rolniczej
Saldo odpowiedzi minimalnie pogorszyło się i wynosiło - 11,6 p. proc. w czerwcu 2021 r. względem - 18,7 p. proc. w grudniu 2021 r. Najbardziej negatywne oceny o rentowności produkcji rolniczej zaobserwowano u rolników prowadzących uprawy ziemniaków, plantacje drzew i krzewów owocowych, hodowców specjalizujących się chowie drobiu nieśnego oraz prowadzących chów trzody chlewnej.

Najmniej pesymistyczni w ocenie opłacalności produkcji rolniczej byli użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną, a najbardziej – użytkownicy gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą. W grudniu 2021 roku 13% respondentów stwierdziło, że prowadzenie produkcji rolniczej jest opłacalne. Opinie optymistyczne wyrażali użytkownicy gospodarstw rolnych prowadzący uprawy pod osłonami, a także rolnicy specjalizujący się w uprawach rzepaku i rzepiku oraz w chowie drobiu rzeźnego.


Tagi:
źródło: