| Autor: redakcja1

Ocena Unii Europejskiej

Gdyby referendum odnośnie członkostwa w Unii Europejskiej odbyło się aktualnie, to 57,5% mieszkańców obszarów wiejskich zagłosowałoby za członkostwem Polski, natomiast 10,9% przeciw. Pozostałe osoby nie głosowałyby wcale - 11% albo jeszcze nie wiedzą jakby zagłosowały - 20,6%.

Ocena Unii Europejskiej
Rolnicy są grupą nieznacznie bardziej spolaryzowaną niż mieszkańcy wsi niezwiązani z rolnictwem – częściej deklarują poparcie akcesji - 60,2% i jednocześnie częściej są jej przeciwni - 14%.

W porównaniu z latami 2021 – 2022 wskaźnik mieszkańców wsi popierających przynależność Polski do Unii Europejskiej jest stabilny, z kolei wskaźnik osób przeciwnych – uległ zmniejszeniu.

Co trzeci respondent nie ma zdania na temat tego, czy w związku z trwającą wojną, Ukraina powinna mieć szybszą możliwość wejścia do Unii Europejskiej. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 37,2% mieszkańców obszarów wiejskich, a przeciw – 30,1% z nich. Rolnicy są w tej kwestii bardziej sceptyczni niż osoby niezwiązane z rolnictwem – 31,9% jest „za”, a 38,4% „przeciw” przyśpieszeniu drogi Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej.


 


Tagi:
źródło: