| Autor: mikolaj

Oficjalnie. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego będzie zmieniona

Na wczorajszym głosowaniu Sejm opowiedział się za przesunięciem z 1 stycznia do 1 maja 2016 r. terminu wejścia w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Przesunięcie terminu związane jest z chęcią przygotowania nowej ustawy o obrocie ziemią rolną.

Oficjalnie. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego będzie zmieniona

Będzie nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego

Z 440 obecnych na sali obrad posłów za nowelizacją głosowało 290, przeciw było 144, a 6 wstrzymało się od głosu. Odroczenie poparli posłowie PiS, Kukiz'15 i Nowoczesnej. Kluby PO i PSL były przeciwne.

W dniu wczorajszym na posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski poinformował, że nad przygotowaniem nowej ustawy regulującej obrót ziemi pracuje w resorcie rolnictwa specjalny zespół. Wstępny projekt nowej ustawy zostanie przedstawiony na posiedzeniu zespołu 18 grudnia 2015 r.

W opini Rządu uchwalona w poprzedniej kadencji ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego niewłaściwie zabezpiecza polską ziemię przed wykupem przez obcokrajowców. W nowym projekcie ustawy mają się znaleźć również kwestie związane z obrotem sąsiedzkim i dzierżawą.

Warto przypomnieć, iż obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców mija 1 maja 2016 r.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!