| Autor:

Petycja przeciw GMO (Genetycznie Modyfikowanym Organizmom)

Blisko 10 tysięcy osób podpisało się pod petycją skierowaną do premiera w sprawie dokładnego oznaczenia artykułów zawierających GMO.


Instytut Spraw Obywatelskich jako niezależny ośrodek badawczo-edukacyjny posiadający status organizacji pożytku publicznego, zebrał podpisy pod petycją do premiera. W ramach kampanii „Naturalne geny” zbierano podpisy pod żądaniami dotyczącymi lepszego oznaczenia produktów zawierających w swym składzie GMO. W ten sposób powinno się także rozwiązać problem nielegalnych upraw roślin modyfikowanych genetycznie w Polsce.

 

W związku z zaistniałą sytuacją Instytut Spraw Obywatelskich przygotowuje odpowiedni wniosek do Komisji Europejskiej. W piśmie tym domaga się on postawienia rządu polskiego przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości za łamanie unijnych dyrektyw mówiących o obowiązkowym rejestrze upraw GMO w RP. co jest niezwykle ważne, otóż sporządzenie takiego rejestru, a także „Strategii bezpieczeństwa biologicznego” zostało zlecone już w grudniu 2008 roku przez Najwyższą Izbę Kontroli.

 

Aktualnie w wielu innych państwach Wspólnoty już oznacza się także: mięso, wędliny, mleko, gdzie zmodyfikowaną paszą były karmione zwierzęta. Już tak jest przykładowo w Austrii oraz Niemczech.

 

Niestety w sklepach wielkopowierzchniowych w naszym kraju konsumentowi trudno jest dowiedzieć się od kogokolwiek na temat zawartości GMO w różnych produktach. Nie ma także właściwych oznakowań na opakowaniach. Ponadto na artykułach zawierających powyżej 0,9 procentach GMO powinna być zamieszczona informacja.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!