| Autor:

Plantatorzy z woj. podlaskiego dostaną pieniądze

Plantatorzy buraków cukrowych z województwa podlaskiego otrzymają dodatkowe środki finansowe.

 

Kiedy dwa lata temu została zlikwidowana Cukrownia Łapy wraz z tym wydarzeniem prawie dwa tysiące gospodarstw straciło prawo do uprawy buraków cukrowych. W związku z tym w bieżącym roku Agencja Rynku Rolnego (ARR) postanowiła podzielić dodatkowe pieniądze pomiędzy 67 byłych plantatorów. To właśnie tym rolnikom w roku ubiegłym odmówiono pomocy ze względu na brak funduszy.

 

Niektórzy z rolników za otrzymane w zeszłym roku dotacje zakupili maszyny i przebranżowili się choćby na produkcję mleka czy uprawę kukurydzy. Niestety nie dla wszystkich wystarczyło. W związku z tym w tym roku mają swoją szansę i otrzymać środki finansowe na modernizację swojego gospodarstwa. Maksymalna kwota przypadająca na gospodarstwo to 50 tysięcy złotych.

 

Niemniej jednak w celu otrzymania przyznanych pieniędzy należy w pierwszej kolejności podpisać umowę z Agencją Rynku Rolnego, a następnie wykonać tą umowę poprzez zakup właściwych maszyn pozwalających na zmianę charakteru działalności gospodarstwa.

 

Ponadto ARR zwróci rolnikom 40 procent poniesionych przez nich kosztów. Dodatkowy fundusz został przeznaczony z Krajowego Programu Restrukturyzacji powstałego na skutek unijnej reformy rynku cukru, która przymusiła rolników do masowej likwidacji plantacji buraków cukrowych na terenie całego kraju.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!