| Autor: redakcja1

Po wakacjach rekordowo niskie bezrobocie

Pod koniec września br. w Polsce zarejestrowanych było 948,9 tys. bezrobotnych. Dla porównania, w tym samym okresie w 2017 r. było ich 1,2 mln. – To absolutny rekord. Począwszy od 1991 r. wskaźnik bezrobocia we wrześniu nigdy nie był tak niski – zaznacza minister Elżbieta Rafalska. Co ciekawe, osób pozostających bez pracy było we wrześniu nawet mniej niż w sierpniu.

Po wakacjach rekordowo niskie bezrobocie
Okazuje się, że wbrew intuicyjnym przewidywaniom koniec wakacji nie przyniósł wzrostu bezrobocia. We wrześniu br. wskaźnik bezrobocia był taki sam, jak w sierpniu, a liczba zarejestrowanych osób pozostających bez pracy spadła o 9,7 tys.
 
To absolutny rekord. Począwszy od 1991 r. wskaźnik bezrobocia we wrześniu nigdy nie był tak niski – zaznacza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
 
I faktycznie, w tym samym okresie w ubiegłym roku bezrobotnych było 1,2 mln osób (spadek o 15,1% w 2018 r.), a w roku 2015 – 1,54 mln.
 
Z danych MRPiPS wynika, że największe procentowe spadki zanotowano we wrześniu br. w województwach: podkarpackim (o 2 %, 1,6 tys. osób), wielkopolskim (1,9%, 1 tys. osób), mazowieckim (1,6%, 2,2 tys. osób) i opolskim (1,6%, 0,3 tys. osób). W sumie bezrobocie spadło w 13 województwach. Bezrobotnych przybyło natomiast nieznacznie (o ok. 0,6-0,8%) na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz w Zachodniopomorskiem.
 
A po wakacjach – do pracy
 
Jak wynika z sygnałów, które otrzymujemy z urzędów pracy, spadek liczby bezrobotnych we wrześniu spowodowany był w głównej mierze większą liczbą osób wyrejestrowanych z powodu podjęcia pracy, co związane jest z kontynuacją części prac sezonowych w okresie wczesnej jesieni – wskazuje minister Elżbieta Rafalska.
 
Drugim powodem jest aktywizacja dotychczas bezrobotnych. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych do urzędów pracy przez pracodawców wyniosła we wrześniu 117,7 tys. W porównaniu do sierpnia to spadek o 13,6 tys., czyli 10,3%.
 
Spadek liczby wolnych miejsc pracy zanotowano w ubiegłym miesiącu w 14 województwach – od 1,7% w województwie warmińsko-mazurskim (spadek o 0,1 tys. ofert) do 23,9% w województwie mazowieckim (spadek o 4,5 tys.). Ofert przybyło natomiast w województwie opolskim (o 3,1%, 0,1 tys. ofert) i wielkopolskim (11%, 0,9 tys. ofert).
 
Procenty, procenty
 
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu br. 5,8%. To tyle samo, co w miesiącu poprzednim. W tym samym okresie ubiegłego roku odnotowano nieznaczny spadek – z 7% w sierpniu do 6,8% we wrześniu 2017 r.
 
We wrześniu br. spadek stopy bezrobocia, w granicach od 0,1 do 0,2 punktu procentowego, odnotowano w 10 województwach. Najsilniej natężenie bezrobocia spadło w województwie podkarpackim (o 0,2 pkt proc.). W 5 województwach (kujawsko-pomorskim, łódzkim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim) nie uległo zmianie.
 
Najniższa stopa bezrobocia na poziomie 3,2% utrzymuje się w Wielkopolskim, najwyższa – 9,9% - na Warmii i Mazurach. Wrzesień to trzeci z kolei miesiąc, w którym stopa bezrobocia w żadnym województwie nie osiągnęła 2-cyfrowego poziomu. Bardzo nas to cieszy – podkreśla szefowa MRPiPS.


Tagi:
źródło: