| Autor: redakcja1

Porządki na działce? Uważaj z wycinką drzew

Od kilku do nawet kilkuset złotych kary można dostać za wycięcie jednego drzewa bez odpowiedniej zgody.

Porządki na działce? Uważaj z wycinką drzew
Nie trzeba jednak mieć pozwolenia na wycinkę drzew czy na przycięcie krzewów lub konarów roślin, które mają mniej niż 10 lat. Bez zezwolenia ściąć można także drzewa owocowe, ale tylko te rosnące na działce nie wpisanej do rejestru zabytków czy leżącej w obrębie rezerwatu przyrody albo parku narodowego.
 
Niestety by usunąć inne drzewa trzeba posiadać zezwolenie. Te z kolei można uzyskać składając wniosek do urzędu miasta lub gminy. W złożonym piśmie powinny znajdować się dane teleadresowe osoby wnioskującej, tytuł prawny do niniejszej nieruchomości, gatunek drzewa, którego wycięcie jest planowane, a także obwód pnia na wysokości 1,3 metra. Należy pamiętać także o zamieszczeniu informacji o tym, czy działka na której znajduje się drzewo ma charakter rolny czy budowlany. Według obowiązujących od ubiegłego roku przepisów, trzeba dołączyć do wniosku także mapę lub rysunek działki, budynków i drzewa przeznaczonego na wycięcie.
 
Każdy wniosek należy odpowiednio uargumentować i nie może to być bynajmniej widzimisię osoby składającej podanie. Najczęściej stosowanym argumentem jest stwierdzenie, że drzewo czy krzew stanowi zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i ich mienia. Równie często jest przedstawiana jako przeszkoda podczas budowy domu. Jednakże już w planach projektowych zabudowań przygotowanych przez architekta powinna być uwzględniona szata roślinna by maksymalnie ograniczyć ewentualną wycinkę drzew.
 
Nawet jeśli drzewo przeznaczone do wycinki jest martwe, to i tak należy posiadać niezbędne pozwolenie. W przypadku otrzymania decyzji odmownej można wnioskować o przeniesienie drzewa, a jeśli nie jest to możliwe, o zrekompensowanie jego usunięcia poprzez zasadzenie nowego w innym miejscu.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!