| Autor: redakcja1

Prawie połowa kierowców ma nieskorygowaną wadę wzroku

Do kierowcy prowadzącego samochód dociera nawet do 120 bodźców na minutę. Nic dziwnego, że dobry wzrok kierowców ma tak duże znaczenie dla bezpieczeństwa. Niestety 2/3 z nich bada się raz na pięć lat lub rzadziej, a 50% ma nieskorygowane wady wzroku! Czy zatem powinni wyjeżdżać na drogi?

Prawie połowa kierowców ma nieskorygowaną wadę wzroku
W Polsce prawo jazdy ma 20 mln osób, z czego 85% dokumenty zostały wydane bezterminowo. Niestety brak obowiązku cyklicznego badania wzroku powoduje, że wielu kierowców tego nie robi.

- Prowadzenie samochodu wymaga zarówno umiejętności motorycznych, jak i zdolności percepcyjnych, na które składa się między innymi skuteczne widzenie – mówi agencji informacyjnej infoWire.pl Monika Wojtczak-Kwaśniewska z Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

 
Szacuje się, że tylko 1/4 wszystkich wypadków drogowych wynika z nieuwagi. Niestety wraz z wiekiem wzrasta wrażliwość na kontrast i olśnienie oraz narasta upośledzenie pola widzenia.

- Jeśli zauważamy, że nasz wzrok w różnych sytuacjach nie spełnia naszych oczekiwań (rozmazuje nam się obraz czy męczą nam się oczy), powinniśmy niezwłocznie udać się do optyka okularowego lub optometrysty – zaznacza rozmówczyni.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!