| Autor: redakcja1

Rekordowo niska liczba osób bezrobotnych w październiku

W październiku w urzędach pracy zarejestrowanych 796 tys. bezrobotnych, czyli o 5,7 tys. mniej niż we wrześniu br. To wynik, jakiego nie widzieliśmy od ponad trzech dekad. „Te dane potwierdzają skuteczność naszych działań” – podkreśliła minister rodziny Marlena Maląg.

Rekordowo niska liczba osób bezrobotnych w październiku
- Z miesiąca na miesiąc spada liczba bezrobotnych. To wyjątkowo, dobra informacja, biorąc pod uwagę, że efekt prac sezonowych już wygasa. To wszystko świadczy o skuteczności naszych działań, zarówno w pandemii, jak i wtedy, gdy przed rynkiem pracy stanęło wyzwanie związane z napływem obywateli Ukrainy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że realizujemy inwestycje strategiczne, które tworzą nowe miejsc pracy  - mówi minister rodziny.  

Stopa bezrobocia w październiku 2022 r. wyniosła, podobnie jak miesiąc wcześniej, 5,1 proc. i była zgodna z wcześniejszymi szacunkami MPiPS. W zestawieniu z końcem października 2021 r. to wynik o 0,8  pkt. proc. niższy.

Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia wśród krajów UE. Wyprzedzają nas tylko Czechy. Według wyliczeń Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu 2022 roku wyniosła 2,6 proc. wobec 6 proc. w Unii Europejskiej i 6,6 proc. w Eurolandzie.


Tagi:
źródło: