| Autor: redakcja1

Stopa bezrobocia w lipcu najniższa od lat

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu utrzymała się na rekordowo niskim poziomie 5,9% - poinformował Główny Urząd Statystyczny potwierdzając szacunki Ministerstwa Rodziny.

Stopa bezrobocia w lipcu najniższa od lat
Stopa bezrobocia w każdym z województw wyniosła poniżej 10 proc. Najniższe odnotowano w woj. Wielkopolskim (3,3%), śląskim (4,5%) oraz pomorski i małopolskim (po 4,8%). Najwyższe zanotowano w woj. warmińsko-mazurskim (9,9 proc.) oraz kujawsko-pomorskim i podkarpackim (po 8,7 proc.).

Utrzymanie się stopy bezrobocia rejestrowanego w lipcu na rekordowo niskim poziomie z poprzedniego miesiąca jest potwierdzeniem utrzymującej się wysokiej koniunktury gospodarczej oraz wynikiem wzrostu popytu na pracę w rolnictwie przy pracach sezonowych.
 
- Dobra koniunktura powinna przyczynić się do dalszej poprawy sytuacji na rynku pracy, w szczególności utrzymania się wysokiego popytu na pracę oraz tempa wzrostu wynagrodzeń – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
 
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy według stanu na koniec lipca wyniosła 961,8 tys. osób, co oznacza, że spadła w stosunku do końca czerwca o 6,1 tys. osóbustanawiając tym samym kolejny rekord w historii gospodarki rynkowej w Polsce (pomijając pierwsze miesiące po transformacji gospodarczej). Liczba bezrobotnych w końcu lipca była o 178,2 tys. osób niższa niż przed rokiem.

 Tagi:
źródło: