| Autor: redakcja1

Stowarzyszenie Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP - założenia protestacyjne

PROTESTUJEMY CELEM :

Stowarzyszenie Dzierżawców i Właścicieli Rolnych RP - założenia protestacyjne
  • powstrzymania niekorzystnej i szkodliwej dla Polski sprzedaży gruntów rolnych Skarbu Państwa podmiotom spekulacyjnym,
  • ratowania miejsc pracy pracowników rolnych – bronimy 70 tysięcy miejsc pracy w regionach o dużym bezrobociu oraz ZUS przed utratą wpływów z opłacanych składek,

  • powstrzymania utraty zaufania obywateli do Państwa,

  • obrony własnych nakładów inwestycyjnych w naszych gospodarstwach,

  • ochrony rynku rolnego, przed kolejną próbą wyrwania pieniędzy, celem ratowania budżetu,

  • zatrzymania celowych działań degradujących polską produkcję rolną


Na podstawie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa z 19.10.1991r. ziemię z likwidowanych PGR-ów oddano na upełnorolnienie rolników indywidualnych w ilościach wg zapotrzebowania gmin, pozostałe areały zostały na przetargach wydzierżawione byłym pracownikom PGR, którzy stworzyli spółki pracownicze. Dzięki wysokim czynszom, które regularnie opłacamy do Agencji Nieruchomości Rolnych, Skarb Państwa odzyskał długi po byłych PGR-ach. W związku z tym jesteśmy jedyną grupą społeczno-zawodową, która nie otrzymała żadnych przywilejów, a spłaciła do Skarbu Państwa nie swoje długi.


Umowy dzierżaw zawierane były z terminem do 30 lat, co miało dać czas na sukcesywne wykupywanie gruntów. Były Premier Jerzy Buzek na 12 lat zablokował swoim pismem sprzedaż gruntów do czasu uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej.


Dzisiaj ANR wyznaczając zaporowe ceny gruntów zmusza dzierżawców do wykupu, nie patrząc na ich możliwości finansowe, pod groźbą utraty pierwszeństwa nabywania. Takim działaniem zachęca się do wykupu ziemi przez spekulantów posiadających kapitały o niejasnym źródle pochodzenia. Rząd nic nie zrobił, aby przygotować źródła finansowania zakupu gruntów, mając jednocześnie pełną wiedzę o niskiej rentowności 1 hektara ziemi oraz o dużym udziale kredytu w bilansie gospodarstw . Potrzebne są linie kredytowe na zakup gruntów, w przeciwnym razie Polskie grunty, w dużej części, trafią w ręce kapitału spekulacyjnego.


Podstawowym i najbardziej ekonomicznym sposobem użytkowania ziemi jest długoletnia, dziedziczna dzierżawa, co pokazują Europejskie doświadczenia. Obecnie rządząca koalicja chce zrezygnować z 2 miliardów złotych corocznych wpływów z dzierżaw do budżetu państwa oraz utracić kontrolę nad majątkiem całego narodu , jakim są 2 miliony ha gruntów rolnych.


ŻĄDAMY :

  • uchwalenia ustawy o długoletniej i dziedzicznej dzierżawie rolnej,

  • uznania wcześniej odebranych 20% areału dzierżaw,

  • możliwości długoletniej dzierżawy i sukcesywnego wykupu,

  • wprowadzenia zakazu sprzedaży gospodarstwa wraz z dzierżawcą,

  • ustawowego zakazu na okres 20 lat zmiany przeznaczenia zakupionych gruntów rolnych skarbu państwa.


Obecny Rząd lekceważy naszą opinię o konsekwencjach politycznej i wymuszonej wyprzedaży gruntów rolnych Skarbu Państwa.


Skutkiem takich działań jest rozdrobnienie dobrze funkcjonujących, dużych gospodarstw, które tracą zdolności inwestycyjne oraz drastycznie ograniczają roczne nakłady i wielkość produkcji a odebrane grunty pod rządami tej ustawy nie trafią do rolników.


Przedmiotowa ustawy dotyczy wartości o szczególnym i wysokim znaczeniu – Polskiej Ziemi, dlatego konieczna jest rozwaga, poszanowanie zasad Konstytucji oraz praw nabytych podmiotów wpisanych w ustawie.


Franciszek Nowak

Prezes Zarządu


Jeziorki, 05 październik 2011 r.




Tagi:
źródło: