| Autor: redakcja1

Sytuacja hydrologiczna w Polsce (12.05.2017)

Zarządy Gospodarki Wodnej na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych. Gospodarka prowadzona na zbiornikach administrowanych przez regionalne zarządy gospodarki wodnej uwzględnia prognozy pogody. Zbiorniki dysponują rezerwami i są przygotowane na przyjęcie ewentualnych wód opadowych lub roztopowych.

Sytuacja hydrologiczna w Polsce (12.05.2017)
Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Krakowie
 
W ciągu minionej doby w całym regionie wodnym Górnej Wisły wystąpiły opady o charakterze przelotnym i wysokości rzędu paru mm. Maksymalny opad dobowy – 10,5 mm w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach.
 
W ciągu minionej doby obserwowano spadki stanów wód. W ciągu najbliższej doby mogą wystąpić lokalne wzrosty stanów wody spowodowane prognozowanymi opadami burzowymi.
 
Zwierciadła wód na rzekach i potokach układają się głównie w strefie stanów średnich. W strefie stanów wysokich układają się jedynie zwierciadła: Nidy, Białki w Trybszu i Mierzawy w Michałowie. Brak przekroczenia stanów ostrzegawczych.
 
W okresie najbliższej doby w całym regionie wodnym Górnej Wisły przewiduje opady deszczu o wysokości w zlewniach: Małej Wisły, Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Nidy, Czarnej Staszowskiej – od 5 do 10 mm, w zlewniach Wisłoka, Wisłoki i Sanu – od 10 do 20 mm. W opadach burzowych – opady lokalnie do 35 mm.
 
Sytuacja hydrologiczna w obszarze działania RZGW Kraków jest kontrolowana na bieżąco.
 
Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie
 
Aktualnie stany wód na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie układają się głównie w strefie stanów wysokich i średnich. Stany alarmowe przekroczone są na 2 stacjach wodowskazowych (Malowa Góra, Giżycko).
 
W ciągu ostatniej doby na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie nie zaobserwowano opadów o sumie dobowej powyżej 20 mm.
 
W ciągu najbliższej doby przelotne opady deszczu możliwe są miejscami głównie w południowo-wschodniej części Regionu.
 
W ciągu najbliższej doby na Wiśle od profilu Zawichost do Włocławka prognozowane są spadki stanu wody. Od Zawichostu do ujścia Bzury głównie w strefie stanów średnich, a od ujścia Bzury do Włocławka w strefie stanów wysokich.
 
W ciągu najbliższej doby na Narwi spodziewane są na ogół stabilizacja lub niewielkie spadki oraz lokalne wahania(w górnym odcinku rzeki) stanu wody w strefie stanów wysokich.
 
W ciągu najbliższej doby na Bugu spodziewane są na ogół: po ujście Krzny — stabilizacja stanu wody, a poniżej ujścia Krzny — niewielkie spadki i lokalne niewielkie wahania stanu wody. Stany wód po ujście Krzny w strefie stanów średnich, a poniżej ujścia Krzny w strefie stanów wysokich.
 
W ciągu najbliższej doby na Pilicy spodziewane są na ogół: po Zbiornik Sulejów spadki stanu wody, a poniżej Zbiornika Sulejów wahania stanu wody. Stany wód w strefie stanów wysokich.
 
Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w regionie jest na bieżąco monitorowana.
 
Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Gdańsku
 
Aktualnie na Wiśle na wodowskazach regionu wodnego stany wysokie, jedynie na wodowskazie Gdańsk Ujście Wisły stany średnie. W ujściowych odcinkach rzek pozostających pod wpływem Bałtyku i Zatoki Gdańskiej stany średnie. W ujściowych odcinkach rzek pozostających pod wpływem Zalewu Wiślanego stany średnie.
 
Pozostałe rzeki regionu wodnego Dolnej Wisły: przeważają stany średnie i wysokie, miejscami stany niskie.
 
RZGW w Gdańsku na bieżąco monitoruje sytuację.
 


Tagi:
źródło: