| Autor: redakcja1

Sytuacja hydrologiczna w Polsce. Będzie ślisko (30.11.2017)

Zarządy Gospodarki Wodnej na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych. Gospodarka prowadzona na zbiornikach administrowanych przez regionalne zarządy gospodarki wodnej uwzględnia prognozy pogody. Zbiorniki dysponują rezerwami i są przygotowane na przyjęcie ewentualnych wód opadowych lub roztopowych.

Sytuacja hydrologiczna w Polsce. Będzie ślisko (30.11.2017)
Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Poznaniu
 
W ciągu minionej doby na obszarze regionu wodnego Warty opady odnotowano głównie na południu do 6 mm (w tym opad śniegu, grubość pokrywy do 3 cm), na pozostałym obszarze opad tylko lokalnie, poniżej 1 mm.
 
Stany wody w regionie wodnym Warty układają się w części południowej głównie w strefie stanów średnich lokalnie w wysokich, a w części środkowej i północnej głównie w strefie stanów wysokich. Przekroczenie stanu ostrzegawczego (godz. 7 UTC) występuje na Warcie (Skwierzyna, Santok, Gorzów Wlkp., Kostrzyn n. Odrą), Swędrni (Dębe), Noteci (Białośliwie, Czarnków, Nowe Drezdenko, Gościmiec, Santok), Gwdzie (Piła), Drawie (Drawiny), przekroczenie stanu alarmowego odnotowano na Obrze (Bledzew).
 
Na Warcie powyżej zbiornika Poraj wzrost stanów wody do 10 cm w strefie stanów średnich. Poniżej do zbiornika Jeziorsko stany wody do ujścia Liswarty z wahaniami poniżej kilkucentymetrowy spadek w strefie stanów średnich. Na dopływach niewielkie wahania stanów w strefie stanów średnich, na Grabi w wysokich, miejscami spadek, na górnej Liswarcie wzrost. Poniżej zbiornika Jeziorsko na całej długości Warty, z wyjątkiem wodowskazu w Uniejowie, stany wody układają się w strefie stanów wysokich, na dolnej Warcie z przekroczeniem ostrzegawczych. Stany wody na Warcie od zbiornika do Śremu wykazały przeważnie niewielkie wahania albo spadek, do Wronek stabilizację, a poniżej wahania i wzrost stanów, jedynie w Kostrzynie spadek Na dopływach stany wody z niewielkimi zmianami, głównie spadek albo wahania. Stany układają się w strefie średnich i wysokich z przekroczeniem stanu alarmowego na Obrze. W ciągu najbliższej doby na Warcie prognozuje się: powyżej zbiornika Poraj wzrost stanów wody w strefie średnich, do zbiornika Jeziorsko stabilizację, jedynie w Sieradzu spadek, głównie w strefie stanów średnich, od Jeziorska do Wronek spadek, lokalnie stabilizację, poniżej niewielki wzrost głównie w strefie stanów wysokich.

W zlewni
Prosny odnotowano na ogół spadek stanów wody, wzrost jednie na górnej Prośnie. Na Prośnie do Piwonic stany wody układają się w strefie stanów średnich, na pozostałym odcinku oraz na dopływach stany w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na Swędrni.
 
Na Noteci stany wody układają się w strefie stanów średnich do wodowskazu Nakło Zachód i dalej w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Stany wody wykazały na Noteci do Ujścia oraz na dopływach niewielkie wahania, poniżej niewielki wzrost, jedynie w Czarnkowie spadek. Dla dolnego odcinka Noteci prognozowany jest dalszy wzrost stanów wody przekraczający stany ostrzegawcze.
 
Na pośrednim i szczytowym stanowisku Kanału Ślesińskiego rzędna piętrzenia układa się pomiędzy NPP, a MaxPP.
 
Na terenie administrowanym przez RZGW w Poznaniu sytuacja monitorowana jest na bieżąco.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: