| Autor: redakcja1

Sytuacja hydrologiczna w Polsce. Będzie wiało (12.10.2017)

Zarządy Gospodarki Wodnej na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych. Gospodarka prowadzona na zbiornikach administrowanych przez regionalne zarządy gospodarki wodnej uwzględnia prognozy pogody. Zbiorniki dysponują rezerwami i są przygotowane na przyjęcie ewentualnych wód opadowych lub roztopowych.

Sytuacja hydrologiczna w Polsce. Będzie wiało (12.10.2017)
Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Poznaniu
 
W ciągu minionej doby na obszarze regionu wodnego Warty wystąpiły opady deszczu: w części południowej do 2,9 mm, środkowej do 1,7 mm, natomiast na północy do 8,8 mm.
 
Stany wody w regionie wodnym Warty układają się głównie w strefie stanów wysokich i średnich. Przekroczenie stanu ostrzegawczego występuje na Grabi (Łask), Swędrni (Dębe), Gwdzie (Piła), Obrze (Bledzew), Noteci (Białośliwie, Czarnków, Nowe Drezdenko i Gościmiec) oraz na Warcie (Koło). Stany wody na ogół z tendencją wzrostową.
 
Na Warcie powyżej zbiornika Poraj stabilizacja stanów wody z niewielkimi wahaniami w strefie stanów średnich, poniżej do zbiornika Jeziorsko stany wody stabilne, strefa stanów średnich, dalej do Kostrzyna nad Odrą dalszy wzrost stanów do kilku centymetrów w strefie stanów wysokich. Na dopływach Warty stany układają się głownie w strefie stanów wysokich, miejscami średnich. Minionej doby odnotowano stabilne stany z niewielkimi wahaniami, jedynie na Nerze (Lutomiersk, Poddębice) wahania do 15 cm, natomiast na Obrze (Bledzew) wzrost stanu o około 90 cm. W ciągu najbliższej doby na Warcie prognozuje się: powyżej zbiornika Poraj stabilne stany wody, poniżej do zbiornika Jeziorsko stabilizacja i niewielki spadek, dalej do Sławska stany stabilne, natomiast do Kostrzyna nad Odrą wzrost stanów do kilku centymetrów. Woda na Warcie do zbiornika Jeziorsko układać się będzie w strefie stanów średnich, natomiast poniżej aż do Kostrzyna nad Odrą w strefie stanów wysokich.
 
W zlewni Prosny stany wody układają się głównie w strefie stanów wysokich z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na Swędrni (wodowskaz Dębe). Na Prośnie zaobserwowano stabilizację stanów wody. Na dopływach stany stabilne z niewielkimi wahaniami, jedynie na Łużycy (wodowskaz Kraszewice) spadek stanu o kilka centymetrów.
 
W zlewni Noteci stany wody układają się głównie w strefie stanów wysokich. Na Noteci w Pakości odnotowano kilkucentymetrowy spadek stanów, dalej stabilizacja, natomiast od Gościmca do Santoku niewielki wzrost stanów. Na dopływach stany stabilne z niewielkimi wahaniami. Przekroczenie stanu ostrzegawczego odnotowano na: Noteci w Białośliwiu, Czarnkowie, Nowym Drezdenku i Gościmcu oraz na Ptuszy w Pile. Dla dolnego odcinka Noteci prognozowany jest niewielki wzrost stanów wody w strefie stanów wysokich, w przekroju Gościmiec stabilizacja stanów wody powyżej granicy stanu ostrzegawczego.
 
Na pośrednim oraz szczytowym stanowisku Kanału Ślesińskiego rzędna piętrzenia układa się między NPP a MaxPP.
 
Na terenie administrowanym przez RZGW w Poznaniu sytuacja monitorowana jest na bieżąco.
 
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: