| Autor: redakcja1

Sytuacja hydrologiczna w Polsce. Będzie wiało i lało (18.09.2017)

Zarządy Gospodarki Wodnej na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych. Gospodarka prowadzona na zbiornikach administrowanych przez regionalne zarządy gospodarki wodnej uwzględnia prognozy pogody. Zbiorniki dysponują rezerwami i są przygotowane na przyjęcie ewentualnych wód opadowych lub roztopowych.

Sytuacja hydrologiczna w Polsce. Będzie wiało i lało (18.09.2017)
Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Poznaniu
 
W ciągu minionej doby w regionie wodnym Warty wystąpiły opady deszczu na południu intensywne do około 32 mm, niewielkie w części środkowej lokalnie do 15 mm, natomiast w części północnej bez opadów.
 
Stany wody w południowej i środkowej części regionu wodnego Warty układają się głównie w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie wysokich, z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na rzece Swędrnia (wodowskaz Dębe), natomiast w części północnej w strefie stanów średnich i wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzece Noteć (wodowskazy: Białośliwie, Gościmiec).
 
Na Warcie powyżej zbiornika Poraj odnotowano wzrost do 50 cm do strefy stanów wysokich będący efektem intensywnych opadów deszczu. Poniżej, do zbiornika Jeziorsko, na Warcie obserwowany jest kilkucentymetrowy wzrost stanów wody w strefie niskich, a na dopływach tego odcinka kilkunastocentymetrowy wzrost stanów wody, które układają się w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich i niskich. Na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko na całej długości do Kostrzyna n. Odrą stany wody są stabilne z kilkucentymetrowymi wahaniami i układają się w strefie stanów średnich. Na dopływach stany wody są stabilne z niewielkimi wahaniami i układają się głównie w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich. Jedynie na Nerze odnotowano wzrost stanów wody do strefy stanów wysokich w przekroju Lutomiersk. W ciągu najbliższej doby na Warcie powyżej zbiornika Poraj prognozuje się wzrost i następnie spadek stanów wody w strefie stanów wysokich i średnich, poniżej zbiornika do zbiornika Jeziorsko kilkucentymetrowy wzrost stanów w strefie stanów niskich i średnich. Poniżej zbiornika Jeziorsko do przekroju Sławsk kilkucentymetrowy wzrost stanów wody i dalej do Kostrzyna n. Odrą stabilne stany wody w strefie stanów średnich.
 
W górnej części zlewni Prosny niewielki wzrost stanów wody, w środkowej i dolnej stany wody stabilne z kilkucentymetrowymi wahaniami. Stany wody przeważnie w strefie stanów średnich, lokalnie na Prośnie niskich, a na dopływach wysokich, na Swędrni przekroczony stan ostrzegawczy.
 
Na Noteci stany wody są stabilne z kilkucentymetrowym spadkiem w Nakle i na odcinku od Ujścia do Drezdenka. Na dopływach, z wyjątkiem stabilnych stanów wody na Drawie w Drawinach, odnotowano spadek stanów wody do kilkunastu centymetrów na Gwdzie. W zlewni Noteci stany wody układają się w strefie stanów wysokich, lokalnie średnich z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na Noteci (wodowskazy: Białośliwie, Gościmiec). Dla dolnego odcinka rzeki Noteci prognozowane są stabilne stany wody.
 
Na pośrednim stanowisku Kanału Ślesińskiego rzędna piętrzenia układa na wysokości NPP, a na szczytowym pomiędzy MinPP a NPP.
 
Na terenie administrowanym przez RZGW w Poznaniu sytuacja monitorowana jest na bieżąco.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: