| Autor: kkj6

Sytuację na polskim rynku cukru może uratować jedynie import?

Niestety zapasy cukru są bardzo małe, co zręcznie wykorzystują pośrednicy podnosząc ceny tego surowca. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się import z Niemiec.

Sytuację na polskim rynku cukru może uratować jedynie import?

Tak wysokie ceny sprawiły, że Komisja Europejska na prośbę unijnych producentów słodyczy oraz napojów zaczęła korzystać z zapasów. Oszacowali oni, że zabraknie im około 100 tysięcy ton cukru. W związku z tym Komisja Europejska zadecydowała o dopuszczeniu do sprzedaży 500 tysięcy tego produktu, gdyż właśnie na taką wielkość wolumenu zostały oszacowane zapasy ponad limit.

Ten nadmiar posiadają przede wszystkim cukrownie z Niemiec, Francji, ale niestety nie z Polski. Nic w tym dziwnego, skoro polskie firmy nadwyżkę wyeksportowały za granicę.

Co ciekawe, otóż średnia unijna cena cukru w grudniu zeszłego roku wynosiła 486 euro za tonę, co w przeliczeniu daje nam około 1,94 złotego za kilogram. Z kolei w tym samym czasie w Polsce po cenie hurtowej należało zapłacić 2,44 złotego za kilogram, a cena detaliczna wynosiła 2,88 złotego za kilogram.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!