| Autor: ForhangNews

Szansa na polskich firm branży spożywczej

Dobre produkty w atrakcyjnej cenie, otwartość na inwestowanie na rynkach zewnętrznych i jakość będą kluczem do umacniania pozycji polskiego przemysłu. W tym również przemysłu spożywczego. Na każdym, nie tylko na europejskim rynku.

Szansa na polskich firm branży spożywczej

W czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w dniach 16 – 18.05 obradował w Katowicach zdecydowanie i jednoznacznie brzmiał głos Krzysztofa Pawłowskiego, prezydenta Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. - Gdzieś w naszej świadomości pokutuje przekonanie, z którym zdążyliśmy się już chyba pogodzić, że nie stać nas na konkurowanie z najlepszymi. - To jest nasze nieszczęście! Tak wcale nie musi być! – Podkreślał Pawłowski.

Tymczasem, według raportu CEED Initiative, zaprezentowanego w Katowicach, w ciągu dwóch lat Europa Środkowo-Wschodnia stanie się najszybciej rozwijającym się regionem w Unii Europejskiej, głównie dzięki wzrostowi eksportu i wykwalifikowanym pracownikom.


- Popatrzmy na Europę dziś, zarówno w starą, jak i nową część UE uderzył ten sam globalny kryzys, ale nasza „młodsza” strona Unii poradziła sobie z nim nadzwyczaj dobrze – podkreśla Sylwia Mokrysz, członek zarządu spółki Mokate SA. – Może, dlatego, że jesteśmy z natury bardziej uparci, może mniej wygodni? A może, dlatego, że przez tyle dziesięcioleci byliśmy przyzwyczajeni do permanentnego kryzysu – zastanawia się S. Mokrysz. Jedno nie ulega wątpliwości, w naszej części Europy żadne państwo nie musiało przejść na unijny garnuszek.


W latach 1995-2008, państwa CEED zwiększyły swój PKB o 40-120 proc. Według prognoz Komisji Europejskiej i niezależnych instytucji finansowych w 2012 r. średni PKB regionu będzie niemal dwa razy wyższy niż PKB strefy euro i wyniesie prawie 3 proc. - W interesie tej lepiej rozwiniętej, bogatszej Europy jest to, żeby nasz region jak najszybciej się rozwijał. Wtedy wszyscy będziemy mogli na tym skorzystać – stwierdził prezydent Lech Wałęsa, który aktywnie wspiera inicjatywę CEED.


Polskie firmy coraz aktywniejsze


Z analizy CEED Initiative wynika jasno, że kraje CEED staną się lokomotywą rozwoju całej Unii Europejskiej. – Również, co może nie zawsze jest popularne dbając o rynki państw sąsiadujących. Przenoszenie produkcji poza kraje Unii, co prawda poprawia ekonomiczność przedsięwzięć przemysłowych, ale, – o czym, nie każdy chce pamiętać i głośno mówić – odbija się na wydatkach socjalnych związanych z rosnącym bezrobociem. Dobry biznes, to taki, który widzi zarówno rozwiązania, jak i ich konsekwencje – podsumowuje S. Mokrysz.


CEED Initiative to międzynarodowy projekt pozwalający przedsiębiorcom z Europy Środkowej i Wschodniej solidarnie współpracować i mówić jednym głosem o osiągnięciach i perspektywach regionu. - Poparłem CEED Initiative, ponieważ tworzą ją wizjonerscy przedsiębiorcy, którzy chcą w tym samym duchu, jaki przyświecał "Solidarności", pracować na rzecz rozwoju całego regionu - mówi Prezydent Lech Wałęsa. Raport CEED Initiative jest cykliczną, coroczną analizą sytuacji gospodarczej i perspektyw ekonomicznych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dokument przygotowywany jest przez ekspertów CEED Initiative, którzy specjalizują się w tematyce środkowoeuropejskiej. Raport trafia do dziennikarzy i analityków z całej Europy.
Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!