| Autor: kkj6

Szkoły o kierunkach rolniczych cieszą się coraz mniejszych zainteresowaniem

Rekrutacja do ponadgimnazjalnych szkół rolniczych już trwa. Niestety, kierunki typowo rolnicze nie spotkały się z wielkim zainteresowaniem uczniów. Szkoły, aby uniknąć zbyt małej ilości uczniów zmuszone są otwierać nowe klasy, które związek z rolnictwem mają już tylko pośredni.

Szkoły o kierunkach rolniczych cieszą się coraz mniejszych zainteresowaniem

Ważną rolę w szkołach o profilu, po których ukończeniu zyskać można tytuł: technik rolnik, pełnią praktyki zawodowe. W trakcie trwania czteroletniej edukacji uczniowie przygotowywani są do tego, aby w przyszłości samodzielnie prowadzić gospodarstwa. Muszą więc poznać ten zawód od podszewki.


Mimo nikłego zainteresowania są osoby, którym bardzo zależy na zdobyciu tego typu doświadczenia. Najczęściej są to dzieci rolników, których rodzice mają gospodarstwa. Takie osoby mają problem ze znalezieniem odpowiedniej szkoły i uzyskaniem potrzebnego doświadczenia. Uczniowie mają też świadomość, że rolnicze wykształcenie pomoże im w przyszłości w staraniach się o dotacje na przejęte gospodarstwa.


Niektóre szkoły, mimo wielu zaistniałych problemów, nadal utrzymują klasy typowo rolnicze. Niestety co roku jest ich w naszym kraju co raz mniej. Inne, chcąc utrzymać taki profil, tworzą klasy o połączonych specjalnościach, jak np. architektura krajobrazu oraz technik mechanizacji rolnictwa.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!