| Autor: redakcja1

Tempo wzrostu cen zmalało w grudniu

GUS poinformował w czwartek, że w Polsce inflacja konsumencka w grudniu wyniosła 16,6 proc. w skali roku w porównaniu do 17,5 proc. w listopadzie. Jest to drugi z rzędu miesiąc, gdy inflacja (nie ceny) spadła w stosunku do miesiąca sprzed roku.

Tempo wzrostu cen zmalało w grudniu
W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny ogółem wzrosły o 0,2 proc., przy czym żywność podrożała o 1,4 proc., spadły natomiast ceny nośników energii o 3,3 proc. i paliw o 1,6 proc.

W najnowszym raporcie GUS podał jedynie wzrost cen w trzech głównych kategoriach. W ciągu roku nośniki energii podrożały średnio o 31,2 proc., paliwa samochodowe — o 13,5 proc., a żywność — o 21,5 proc. Szczegółowo dowiemy się co i jak mocno podrożało 13-go stycznia, kiedy poznamy finalne dane.

Ekonomiści oczekiwali inflacji na poziomie 17,3 proc. Swój szczyt na poziomie 17,9% r/r inflacja osiągnęła w październiku 2022 (najwyżej od grudnia 1996 roku). Poprzednio ceny rosły w Polsce tak szybko w 1996 i 1997 r.

Na początku 2023 r. tempo wzrostu cen (ciągle rosną) może jednak przyspieszyć. Ma to związek z wchodzącymi w życie podwyżkami cen niektórych towarów, możliwym wzrostem cen usług (podwyżka płacy minimalnej) oraz zmianami w zapisach tarcz antyinflacyjnych.


Tagi:
źródło: