| Autor: redakcja1

Tradycje Wielkanocne

Wielkanoc znana również jako Święto Paschy to najważniejsza i najstarsza uroczystość chrześcijańska, obchodzona na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa już od II w., a w Polsce od X w. - podaje Grzegorz Wysocki z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Tradycje Wielkanocne

Tradycyje Wielkanocne

Wielkanoc poprzedzona jest Wielkim Postem trwającym 40 dni, tj. od Popielca do Wielkiej Soboty. Zawdzięcza on swoją nazwę praktykom pokutnym, które obok modlitwy i spowiedzi, miały dla wiernych spore znaczenie. Były to często posty bardzo surowe, w czasie których nie konsumowano żadnych pokarmów mięsnych i tłuszczów zwierzęcych, w tym nawet często mleka. Przed postem spieszono się z młócką, bo osłabieni gospodarze słabo uderzali cepami. Gospodynie w Popielec wypalały patelnie oraz wszystkie naczynia kuchenne, by nie pozostała w nich nawet drobina tłuszczu. Od tej pory w kuchni przyrządzano jedynie żur, śledzie, kapustę i ziemniaki.
 
W Niedzielę Palmową, która obchodzony jest na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, święci się w kościołach palmy, tj. ozdobione gałązki wierzbowe lub suche kompozycje (tzw. palmy kurpiowskie, wileńskie). Dawniej palmie wielkanocnej przypisywano ogromną moc magiczną, była dobra na wszystko, a wierzbowe pączki, zwane bagniątkami, mają moc uzdrowicielską. W związku z tym, odrywano je i połykano, co miało chronić od bólu gardła i uroku oraz wzmocnić ciało.
 
Wraz z początkiem Wielkiego Tygodnia robiono w domach gruntowne porządki, odświeżano mieszkania oraz dekorowano wnętrza. Na Wileńszczyźnie stosowano nawet gałązki zielonego igliwia, świerku i jodły, do których przyczepiano zdobione wydmuszki jaj. W innych rejonach Polski używano do tego celu różnokolorowych wycinanek i sztucznych kwiatów. Natomiast aktualnie popularne są doniczki hiacyntów, prymulek, azalii, zbóż czy rzeżuchy, a także cięte żonkile, kalie i tulipany, które w połączeniu z barankiem i pisankami są wspaniałą wielkanocną dekoracją.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!