| Autor: redakcja1

UE głównym odbiorcą polskich produktów

W pierwszym półroczu 2020 r., podobnie jak w latach wcześniejszych, produkty rolno-spożywcze były eksportowane z Polski głównie na rynek unijny.

UE głównym odbiorcą polskich produktów
Dostawy do krajów UE wygenerowały 13 mld EUR, co stanowiło 79% przychodów otrzymanych z wysyłki towarów rolno-spożywczych ogółem.
 
Najważniejszym partnerem handlowym Polski pozostały Niemcy. Wywóz do tego kraju wyniósł 4 mld EUR i był większy o 11% niż w pierwszym półroczu 2019 r. Istotnymi importerami polskich artykułów rolno-spożywczych były również: Wielka Brytania - 1,5 mld EUR, Niderlandy i Francja - po 0,9 mld EUR, Włochy - 0,8 mld EUR oraz Czechy - 0,7 mld EUR.
 
Do krajów pozaunijnych w pierwszym półroczu 2020 r. wysłano z Polski produkty rolno-spożywcze o wartości 3,4 mld EUR względem 2,8 mld EUR rok wcześniej. Eksport do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw ukształtował się w granicy 847 mln EUR, a zatem o 13% wyższej niż rok wcześniej, z tego na Ukrainę dostarczono produkty o wartości 366 mln EUR, do Rosji za 265 mln EUR, a na Białoruś za 139 mln EUR. Eksport do pozostałych krajów (nienależących do UE i WNP) zwiększył się o 25% do 2,6 mld EUR. Istotnym odbiorcą produkowanych w Polsce artykułów rolno-spożywczych była Arabia Saudyjska, na rynku której sprzedano towary rolno-spożywcze o wartości 365 mln EUR, a także Stany Zjednoczone - 247 mln EUR i Republika Południowej Afryki - 147 mln EUR.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!