| Autor: redakcja3

Upadek to nie przypadek

Pod takim hasłem odbył się tegoroczny, trzeci już Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla dzieci „Bezpiecznie na wsi – powiedz STOP upadkom!”

Upadek to nie przypadek

Dnia 6 czerwca odbyła się uroczystość wręczenia nagród, a uczestniczył w niej minister Stanisław Kalemba, który był patronem honorowym konkursu. Na finałowe spotkanie w Sali Kolumnowej w gmachu Sejmu RP przybyli laureaci wyłonieni spośród 35216 ogółu autorów prac konkursowych, reprezentujących 2183 szkół podstawowych. Prace konkursowe w pierwszej kolejności oceniane były przez wojewódzkie komisje konkursowe. Centralna Komisja Konkursowa wyłoniła spośród nich 17 zwycięskich plakatów. Krajowym finalistom towarzyszyli dziś ich rodzice, opiekunowie szkolni, przedstawicie kierownictwa oddziałów regionalnych organizujących I etap eliminacji w każdym województwie, członkowie komisji centralnej konkursu, a także przedstawiciele patronów honorowych i medialnych.

Szef resortu rolnictwa podziękował organizatorom, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwowej Inspekcji Pracy, za podjęcie tak ważnej inicjatywy, jaką jest promowanie bezpieczeństwa na wsiach.

Ponieważ głównymi bohaterami spotkania były dzieci, autorzy konkursowych prac, minister w szczególności zwrócił się do nich. Wręczając nagrody pogratulował talentu i pomysłowości, a także życzył owocnego końca roku szkolnego oraz udanych i bezpiecznych wakacji. Stanisław Kalemba podziękował również nauczycielom i rodzicom, za to, że od najmłodszych lat wpajają swoich pociechom dobre zasady bezpiecznej pracy, a także zabawy.

Lepiej i łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego za wszelkie działania profilaktyczne bardzo Wam wszystkim dziękuję. Konkurs to tylko jedna z aktywności, które prowadzi KRUS. Jestem przekonany, że praca ta, tego typu konkursy i działania prewencyjne, przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków na wsiach. Zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych – podkreślił minister rolnictwa.

Celem konkursu jest kształtowanie pozytywnych zachowań dzieci w gospodarstwie rolnym. Jego uczestnicy poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w środowisku życia i pracy ich rodziny, zagrożenia, z którymi mogą się spotkać podczas zabaw w gospodarstwie, a także sposoby zapobiegania wypadkom w rolnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka upadków – najczęstszej przyczyny wypadków przy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym.



Tagi:
źródło: