| Autor: redakcja1

Według GUS krajowe ceny żywności spadły w sierpniu o 1% w stosunku do lipca

Według raportu finalnego GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się w sierpniu w stosunku do miesiąca poprzedniego. W lipcu ceny te spadły lekko w skali miesiąca.

Według GUS krajowe ceny żywności spadły w sierpniu o 1% w stosunku do lipca
W skali miesiąca żywność potaniała w sierpniu o 1,0% po spadku o 1,3% w lipcu. Ciągle jednak od początku roku żywność drożeje o 4,2%, a w skali roku o 12,5%.
 
Jednocześnie w sierpniu koszty użytkowania mieszkania (w tym nośniki energii) wzrosły (m/m) o skromne 0,1%, ale paliwa do prywatnych środków transportu podrożały o 1,9% w stosunku do lipca.
 
W skali roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu o 10,1% (10,8% w lipcu). W tym wzrost cen towarów sięgnął 9,8%, a usług 11,1% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Spadek rocznego tempa sierpniowej inflacji wynika głównie z wyższej bazy, ponieważ w sierpniu 2022 roku notowaliśmy już gwałtowny wzrost cen, a roczna inflacja sięgnęła wtedy 16,1%. Stąd proste wyliczenie pokazuje, że w skali dwóch lat ceny towarów i usług wzrosły w Polsce aż o 26,2%!

 


Tagi:
źródło: