| Autor: redakcja1

Wzrost eksportu polskich przetworów mlecznych

W okresie od stycznia do marca tego roku eksport przetworów mleczarskich zwiększył się o blisko 14 procent wobec analogicznego czasu roku poprzedniego.

Wzrost eksportu polskich przetworów mlecznych

W pierwszym kwartale tego roku, sprzedający otrzymali znacznie za produkty mleczarskie niż w tym samym czasie roku poprzedniego. Tym bardziej jest to bardzo widoczne przy niższym o 22 procent kontyngencie eksportowym, który wyniósł 151,8 tysiąca ton. Natomiast jego wartość wzrosła o 34,4 mln euro, czyli do 278,9 mln euro w stosunku do roku wcześniejszego.


W omawianym okresie nadal najpopularniejsze w sprzedaży są sery oraz twarogi. Niestety ich wartość eksportowa obniżyła się o 1,6 procenta i wynosi obecnie 90,6 mln euro. Również ich znaczenie jest mniejsze co oznacza zmniejszony udział w całym wolumenie wywozu, tj. do 32,5 procenta.


Dochód uzyskany ze sprzedaży OMP poza granice kraju był o 67 procent wyższy niż w roku ubiegłym. Spowodowane to było zwiększeniem zapotrzebowania na ten produkt ze strony Algierii, gdzie wartość wolumenu dostawy wyniosła 18,14 mln euro w stosunku do 0,56 mln euro z roku ubiegłego.


Również zmniejszył się kontyngent mleka oraz śmietany i to o blisko 68 procent, bo do 20,3 tysiąca ton, co dało spadek wartości o 26 procent do 24,8 mln euro. Jeśli chodzi o wartość wywozu kefirów oraz jogurtów czy innych tego rodzaju przetworów to zmniejszyła się o prawie 2 procent, tj. do 32,1 mln euro. Co więcej, otóż wielkość kontyngentu także spadła i to o 6,2 procenta, a więc do 31,5 tysiąca ton.


Niemniej jednak w omawianym okresie zwiększył się kontyngent eksportowy masła o niemalże 64 procent, co dało podwojenie jego wartości. Lody śmietankowe były dostarczane do innych krajów w większej ilości i to o 9,6 procenta co dało wzrost wartości o 8 procent.




Tagi:
źródło: