| Autor:

Zmiany w kasach fiskalnych – nie wszyscy zdążą?

Niektóre sklepy mogą mieć problem z dopasowaniem kas fiskalnych do nowych stawek podatku VAT, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2011 roku.

 

W okresie od 1 stycznia 2011 roku do końca grudnia roku 2013 będzie obowiązywały nowe stawki podatku VAT. Będą wynosiły odpowiednio 5 procent, 8 procent oraz 23 procent. Na żywność, książki i czasopisma specjalistyczne wprowadzona zostanie stawka w wysokości 5 procent.

 

W związku z zasiniałą sytuacją prawie 1,5 mln kas będzie musiało przeprogramować urządzenie. Niestety małe sklepy mogą nie zdążyć z dostosowaniem sprzętów do nowych wymogów ze względu na problem związany ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty.

 

Niestety spóźnialscy będą musieli przyjść w Nowy Rok, kiedy to sklepy są jeszcze zamknięte i zająć się kasami fiskalnymi.

 

Z powodu dużej ilości zapytań od osób posiadających te urządzenia, firmy zajmujące się przeprogramowaniem kas fiskalnych organizują szkolenia dla pracowników sklepów by mogli oni samodzielnie dostosować swoje urządzenia do obowiązujących norm.

 

Niemniej jednak może pojawić się problem z przypisaniem odpowiednich artykułów do poszczególnych stawek podatkowych. Samo dokonanie zmian jest bardzo proste, ale trzeba wiedzieć, które z nich będą podlegały 5 procentowemu podatkowi VAT, a które 8 procentowemu. Niestety w przypadku żywności nisko czy wysokoprzetworzonej nie da się ustawić nowych stawek.

 

No cóż, uciążliwe może okazać się grupowanie właściwych pozycji do odpowiednich stawek. Dobrym wyjściem jest zgranie wszystkich danych z kasy na komputer, które następnie podlegać będą modyfikacji i zostaną ponownie wprowadzone do kasy. Jednakże za taki program należy zapłacić.Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!