| Autor: redakcja1

Widzicie czarną plamkę? Pora szykować się na zbiór kukurydzy!

Jest czarna plamka. Pierwsze sygnały od gospodarzy, że już 9 września w odmianie ANOVI pokazała się czarna plamka. Wczesny zbiór kukurydzy może przełożyć się na cenę w skupie.

Widzicie czarną plamkę? Pora szykować się na zbiór kukurydzy!
Jest czarna plamka. Kwestia kilkunastu dni i można rozpocząć zbiór kukurydzy na ziarno.
Oznacza to, że już za półtora tygodnia można będzie rozpocząć zbiór kukurydzy! Pokazanie się czarnej plamki u nasady ziarniaka oznacza, że ustało nalewanie skrobi i ziarno ma około 32-35% wilgotności. Przy obecnej pogodzie tempo oddawania wody z ziarniaków to nawet 0,5% dziennie. Zatem aby uzyskać około 30% wilgotności ziarna, potrzeba zaledwie kilku lub najwyżej kilkunastu dni.
 
- To bardzo dobra wiadomość dla gospodarzy i rolników, którzy zdecydowali się na zasianie ANOVI. Wczesny zbiór pozwoli na uzyskanie korzystnej ceny. Zapowiadają się bowiem bardzo dobre zbiory i cena może ulec stopniowemu obniżeniu - mówi przedstawiciel topnasiona.pl dystrybutor nasion kukurydzy Anovi CS.

Anovi jest wybitną odmianą pod względem oddawania wody. Pokazała to zresztą już w poprzednich latach. W gorących i suchych latach - 2018 i 2019 już pod koniec września na większości pól ANOVI miała około 24-26% wilgotności ziarna. Okazuje się, że również w tym, zupełnie odmiennym sezonie, będzie schodziła z pola z równie niskimi wilgotnościami.
 
Niestety, wiele odmian będzie zbieranych późno i z wysoką wilgotnością ziarna. Wszystko przez wyjątkowo długą i zimną wiosnę. Kukurydza, po długich wschodach, stała praktycznie w miejscu przez wiele tygodni. Dodatkowo niższa od poprzednich lat suma temperatur efektywnych w okresie lata, sprawiła że kukurydza może dojrzewać znacznie później niż wynikałoby to z wcześniej planowanych terminów zbioru, które z uwagi na panujące w tym sezonie warunki pogodowe z pewnością będą później niż pierwotnie zakładano.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!