Polska na SIAL Brasil 2012

11. edycja Międzynarodowych Targów Spożywczych Ameryki Południowej SIAL Brasil 2012 (połączone z targami Fispal Food Service) odbywała się w dniach 25–28 czerwca br. w Sao Paulo w Brazylii.

Polska na SIAL Brasil 2012

Było to największe na tym kontynencie wydarzenie targowe w branży spożywczej na przestrzeni kilku ostatnich lat. W targach udział wzięło ponad 1000 wystawców z całego świata, których stoiska odwiedziło ok. 65.000 gości. Na targach obecni byli przedstawiciele największych dystrybutorów i sieci detalicznych ze wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej.
 

Swoje stoisko zorganizowało również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Było to pierwsze polskie wystąpienie na targach SIAL w Ameryce Południowej, uważanej za rynek dość trudny, w związku z realizowaną przez kraje MERCOSUR polityką ochrony rynku wewnętrznego.
 

Obecność przedstawicieli MRiRW z ofertą najlepszych polskich produktów spożywczych ze znakiem Poznaj Dobrą Żywność, stworzyła szansą na dotarcie z nimi do coraz bardziej wymagających klientów z Brazylii (ponad 200 mln mieszkańców) oraz pozostałych krajów Ameryki Łacińskiej. Na polskim stoisku prezentowane były produkty m.in. takich firm jak: „Solidarność” z Lublina, „Mamut” z Wrocławia, ZPOW Łowicz, „Herbapol – Lublin”, ZPC Chylak, Polmos Wrocław, „MOKATE” z Ustronia oraz Browaru AMBER.
 

Zainteresowanie polskimi produktami przez cały czas trwania targów było bardzo duże. Odwiedzający zadawali bardzo konkretne pytania co do możliwości wprowadzenia na rynek brazylijski (i krajów sąsiednich) wybranych artykułów. Najwięcej zainteresowania wzbudzały słodycze, polska wódka, napoje energetyczne oraz piwa.
 

W trakcie wizyty przebywający na targach podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk, odbył szereg spotkań bilateralnych m.in. na temat dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku brazylijskiego, szczególnie artykułów mleczarskich oraz możliwości promocji polskiej żywności.
 

Podczas spotkań z przedstawicielami administracji i sektora rolnego Brazylii omawiano także kwestie różnic w systemie funkcjonowania europejskiego i brazylijskiego rolnictwa o czym niewątpliwie świadczą m.in. przedłużające się negocjacje UE-MERCOSUR. Dyskutowano o możliwości wymiany doświadczeń i perspektyw dalszej współpracy, szczególnie szkoleniowej i eksperckiej. Na spotkaniu z ministrem rolnictwa Federacyjnej Republiki Brazylii Mendesem Ribeiro Filho, wiceminister Nalewajk poruszył kwestie kontroli polskiego nadzoru weterynaryjnego nad produkcją mleka i produktów mlecznych, która była przeprowadzona w 2010 r. oraz braku raportu z tej kontroli. Strona brazylijska potwierdziła, iż analizuje materiał pod kątem zmian legislacyjnych dokonanych w Brazylii, w 2012 r.. Zatwierdzenie raportu jest niezbędne do uzyskania dostępu dla polskiego mleka i jego przetworów do rynku brazylijskiego.
 

Wiceminister Nalewajk spotkał się również z sekretarzem stanowym ds. rolnictwa i zaopatrzenia stanu Parana, Norberto Anacleto Ortigara oraz burmistrzem Morretes, Hamiltonem de Paula, sekretarzem stanowym ds. rolnictwa i zaopatrzenia Stanu Sao Paulo, Moniką Bergamaschi. Podczas wizyty wiceminister Nalewajk zwiedził także ekologiczną hodowlę bawołów polonijnego hodowcy Ugo Rodackiego.
 

Jednym z ważniejszych elementów wizyty było spotkanie w Kongresie Narodowym i udział w posiedzeniu senackiej Komisji Rolnictwa, która była transmitowana w całym kraju.
 

Podczas swojego wystąpienia Tadeusz Nalewajk przedstawił postęp technologiczny, jaki dokonał się w polskim rolnictwie i rybołówstwie, mówił także o zainteresowaniu polskiego rządu zwiększeniem zakresu współpracy z Brazylią.
 

Polityka brazylijska, która potrafi łączyć inkluzję społeczną ze wzrostem gospodarczym cieszy się dużym zainteresowaniem państw europejskich – podkreślił wiceminister.
 

Przewodniczący CRA, Acir Gurgacz zauważył, że wizyta polskiego podsekretarza stanu Tadeusza Nalewajka wypada w okresie, w którym rząd federalny ogłosił plan w zakresie Rolnictwa i Rybołówstwa na lata 2012-13, który przewiduje 115 bilionów R$ dla pokrycia inwestycji w zakresie rozwoju handlu produktami rolniczymi.

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!