Spotkanie ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunii i Bułgarii

W Jasionce koło Rzeszowa odbyło się dziś nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa Polski, Czech, Węgier, Słowacji, czyli państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunii i Bułgarii.

Spotkanie ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunii i Bułgarii

Dyskutowane były kwestie dotyczące przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Omówiono propozycje zmian WPR, zwłaszcza w zakresie I filara.
 

Wspólnie wstępowaliśmy do Unii Europejskiej i warto, abyśmy wspólnie występowali w najistotniejszych kwestiach dotyczących przyszłości WPR. Ważne też, abyśmy w tym gronie wyjaśniali różnice, które między nami są. Jeśli mamy możliwość wypracowania wspólnego stanowiska, to warto je mieć. Warto wspólnie pracować i rozmawiać, to pozwoli znaleźć najlepsze dla nas wszystkich rozwiązania. Sadzę, że wspólne dla nas tematy to: zazielenianie i system płatności – powiedział minister Sawicki rozpoczynając dzisiejsze rozmowy.


Minister Marek Sawicki zwracając się do przybyłych ministrów stwierdził, że potrzebne nam są rozwiązania odważne i skierowane na rozwój.


Zmiana polityki rolnej byłaby najlepszym sposobem pobudzenia wzrostu i rozwoju w Europie w tej dziedzinie gospodarki, a dotychczas przedstawiane przez KE propozycje są bardziej udawaniem reformy, niż faktyczna reformą – podkreślił minister.


Obrady odbywały się w dwóch rundach. Pierwsza dotyczyła problematyki tzw. zazielaniania, a druga systemów płatności.


W Polsce połowa pieniędzy przeznaczona jest na programy rozwojowe. Wiele gospodarstw kupiło maszyny, urządzenia, zmienia się infrastruktura wiejska. Uważam, że taki model jest dla Unii lepszy od proponowanego przez KE.


Podczas rozmów wiele miejsca poświecono problematyce zazieleniania I filaru, czyli propozycji wprowadzenia dodatkowych wymogów środowiskowych, które musieliby spełniać rolnicy, jako warunek otrzymania płatności bezpośrednich.


Unia proponuje, aby każde gospodarstwo miało obowiązek spełniania dodatkowych wymogów środowiskowych, korzystnych z punktu widzenia ochrony klimatu. W mojej ocenie nie jest to najlepsze rozwiązanie – powiedział minister Sawicki i zaznaczył, że - drobne, nie produkujące na rynek gospodarstwa rolne, już dziś, spełniają wszystkie wymogi zazielenienia. Jest tam duże zróżnicowanie upraw i stosowany płodozmian, Gospodarstwa te powinny być zwolnione z uciążliwych kontroli administracyjnych – podkreślił minister.


Odnosząc się do reformy systemu płatności większość uczestników spotkania opowiedziała się za kontynuacją systemu płatności obszarowych (SAPS).


Docelowo chcemy mieć system, który znamy. Taki, gdzie rolnicy nie byliby narażeni na nierówne traktowanie. Chcielibyśmy mieć system, który nie będzie opierał się na danych historycznych i nie będzie zaburzał konkurencji – zgodnie stwierdzili uczestnicy spotkania.


Jeśli uda nam się obronić SAPS, to będzie to przyczółek do dalszej reformy. SAPS to klucz do przedstawiania skuteczności, jasności i funkcjonalności systemu dopłat. Proponowany przez KE system SPS to zwrot ku przeszłości i zwiększenie dysproporcji. Dziś wspólnie musimy szukać sposobu na to jak przekierować środki z płatności na rozwój – powiedział minister Sawicki.


Wszyscy uczestnicy spotkania stwierdzili, że potrzebne są spotkania w tym gronie i merytoryczna dyskusja oraz porozumienie w zakresie wspólnej prezentacji stanowisk dotyczących przyszłości WPR. Wszyscy podkreślali, że powinna być ona prostsza, sprawiedliwa i bardziej efektywna.


Spotkanie zakończyło się przyjęciem deklaracji „Wspólnego oświadczenia ministrów rolnictwa Bułgarii, Czech, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji na temat kluczowych elementów reformy WPR”.


Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej po spotkaniu, minister Marek Sawicki powiedział, że obecnie przedstawiana reforma WPR jest zbyt mało ambitna i nie odpowiada współczesnym wyzwaniom. Te wyzwania to zapewnienie żywności dla obywateli świata – gdy 1 miliard ludzi głoduje, a liczba ludności na świecie ma się podwoić w ciągu 50 lat. Oczekujemy takiej WPR, która pozwoli wziąć udział unijnym rolnikom w wyżywieniu ludności świata – pokreślił minister.


Wczoraj goście ministra Sawickiego mieli także możliwość spróbowania polskich, regionalnych produktów. Zwiedzili też Zamek i Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie.


Oświadczenie ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii Rumunii na temat kluczowych elementów reformy WPR (.pdf 320,20 kB)

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!