ZUS: Już dziś złóż wniosek o kapitał początkowy

Kapitał początkowy będzie częścią Twojej przyszłej emerytury, na którą pracowałeś przed 1999 r.

ZUS: Już dziś złóż wniosek o kapitał początkowy

Od 1 października 2017 obniżony wiek emerytalny wyniesie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.  Jeśli planujesz przejść na emeryturę po wprowadzeniu powyższych zmian,  już dziś złóż wniosek o kapitał początkowy. Jak wskazuje ZUS - im szybciej, tym lepiej ponieważ kapitał początkowy ma wpływ na wysokość Twojej przyszłej emerytury.

Kapitał początkowy ustalany jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998  r. i w najprostszym ujęciu stanowi sumę składek odprowadzonych na ubezpieczenie społeczne dla osób, które z tytułu zatrudnienia opłacały składki na ubezpieczenie społeczne lub pozostawały w zatrudnieniu i ubezpieczeniu przed 1999 r.

Jeśli  już wcześniej zadbałeś o wyliczenie swojego kapitału początkowego, pamiętaj że na przestrzeni ostatnich lat ustawodawca wprowadzał zmiany prawne w tym zakresie, które mogą spowodować konieczność jego przeliczenia. Oczywiście przy ustalaniu wysokości emerytury ZUS z urzędu dokona weryfikacji wysokości kapitału początkowego, jednak zachęcamy do złożenia wniosku o jego przeliczenie już teraz. Usprawni to i przyspieszy obsługę  przyszłego wniosku o emeryturę.

Szczegółowe informacje dotyczące kapitału początkowego, sposobów jego ustalenia, trybu postępowania oraz ponownego ustalenia znajdują się w zakładce KAPITAŁ POCZĄTKOWY.

 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!