| Autor: redakcja11

Bilans pszenicy w sezonie 2016/17

Jak wskazuje Bank BGŻ BNP Paribas pszenica jest jednym z najważniejszych zbóż produkowanych na świecie. Warto więc przyjrzeć się bliżej najświeższym prognozom, dotyczącym bilansu pszenicy w rozpoczynającym się właśnie, na półkuli północnej, sezonie 2016/2017.

Bilans pszenicy w sezonie 2016/17

Bilans pszenicy

Zgodnie z raportem Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) z 1.07.2016 r. światowa produkcja pszenicy w nadchodzącym sezonie 2016/17 wyniesie 728,8 mln t i będzie tylko o 0,9% niższa niż w ubiegłym sezonie. Jednak to aż o 6,5 mln t więcej niż prognozowano w poprzednim raporcie wydanym w maju.

 

Relacja zapasów do zużycia na koniec sezonu 2016/17 przewidywana jest na 31,5% względem 30,2% w sezonie 2015/16. Tym samym oznacza to, że bilans zbóż będzie nieco mniej napięty. Rozpatrując tylko i wyłącznie tę relację można by oczekiwać nieco niższych światowych cen pszenicy. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż są to bardzo wczesne prognozy, które po okresie żniw mogą ulec zasadniczym zmianom.

 

IGC oczekuje, że w sezonie 2016/17 w UE, która jest jednocześnie największym producentem i eksporterem pszenicy, zostanie wyprodukowane 154,6 mln t tego zboża, czyli mniej o 3,3% niż w poprzednim sezonie. Unia wyraźnie, bo o 22,2%, zmniejszy również import pszenicy, do prognozowanych 4,9 mln t. Jednak nie wpłynie to znacząco na podaż, która spadnie jedynie o 0,6%, ze względu na wysokie zapasy początkowe, szacowane na 17,3 mln t.

 

Obecnie przewiduje się, że zużycie pszenicy w UE wyniesie 126,1 mln t, co oznacza, że będzie minimalnie mniejsze od wartości z sezonu 2015/16. Eksperci IGC szacują także nieznaczny, o 1,4%, wzrost wolumenu sprzedaż pszenicy, do poziomu 32,8 mln t. Z kolei spożycie tego zboża w nadchodzącym sezonie nieznacznie (o 0,7%) zmniejszy się i antycypowane jest na poziomie 54,8 mln t., jak również ilość pszenicy przeznaczonej na paszę spadną o 3,5%, do 53,0 mln t.

 

Warto obserwować sytuację agrometeorologiczną we Francji, która jest kluczowym producentem pszenicy w UE. Pojawiają się bowiem uzasadnione obawy o poziom i jakość zbiorów w tym kraju, spowodowane obfitymi opadami deszczu.

 

Rosja jest także istotnym producentem i eksporterem pszenicy na świecie. Zbiory pszenicy w rozpoczynającym się właśnie sezonie, według IGC, szacowane są na 63,0 mln t, czyli więcej o 5% (2,4 mln t) niż przewidywano w styczniu tego rok i o 3,3% niż w sezonie 2015/16. Można przypuszczać, że w związku z doniesieniami o wcześniejszym początku żniw niż w poprzednim sezonie, a także lepszym plonowaniem, tegoroczna produkcja przewyższy szacowany obecnie poziom.

 

Jak przestrzegają analitycy BGŻ BNP Paribas, należy pamiętać, że sezon dopiero się rozpoczyna, a sytuacja na światowym rynku pszenicy jest niezwykle dynamiczna, co karze podchodzić z dystansem do publikowanych obecnie prognoz.  Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!