| Autor: redakcja12

Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w odniesieniu do ubiegłego roku.

Pszenica na początku maja była skupowana średnio za 710 zł/t, ale w zależności od regionu sytuacja się zmieniała. Na południu kraju było to 680 zł/t, a na północy 750 zł/t.

Dane zebrane przez ostatnie osiem miesięcy wskazują, że poza granice Polski zostało wywiezionych 2 mln 900 tysięcy ton, czyli o 800 tysięcy ton więcej w zestawieniu do ubiegłego sezonu.

Jak wskazuje Marta Skrzypczak, ekspert rynków rolnych Banku BGŻ BNP Paribas, prognozy na sezon 2017/18 mówią, że zbiory pszenicy powinny być nieznacznie niższe. W Polsce zbiory powinny sięgnąć liczbą podobnie jak w bieżącym sezonie, czyli około 11 milionów ton.

Na prognozy mogą jednak jeszcze wpłynąć gwałtowne zmiany pogodowe. Także zbiory kukurydzy mogą się zmniejszyć, ponieważ wstępnie zakłada się, że osiągną one 4,5 miliona ton w bieżącym sezonie, ale również i w tym przypadku, zmienne warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpłynąć na finalne zbiory.Tagi:
źródło: