Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny zbóż i produktów zbożowych w Polsce i Europie

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Relacje popytu i podaży są dużo mniej napięte niż we wcześniejszym sezonie, co znajduje...

Relacje popytu i podaży są dużo mniej napięte niż we wcześniejszym sezonie, co znajduje odzwierciedlenie w poziomie cen na światowych rynkach w sezonie 2013/2014 - zauważają Wiesław Łopaciuk i Katarzyna Klimek z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W lutym 2014 r. ich poziom jednak się wzrósł w reakcji na niesprzyjające warunki w niektórych regionach produkcyjnych oraz problemy natury logistycznej. Indeks cen IGC (GOI) zwiększył się o 5% w odniesieniu do stycznia 2014 r., ale w porównaniu z lutym 2013 r. nadal był o 8% mniejszy.
 
Póki co decydujący wpływ na globalne ceny mają dobre prognozy zbiorów w 2014 r. Niemniej jednak niski poziom zapasów pszenicy oraz powolna sprzedaż kukurydzy przez rolników w USA, przy zwiększającym się zapotrzebowaniu na świecie, powodują podwyżki cen. Na podaż w rejonie Morza Czarnego i tym samym na globalne ceny zbóż może mieć wpływ również sytuacja polityczna w tym rejonie.
 
Łopaciuk i Klimek zauważają, że ceny zbóż na rynkach państwa należących do Unii Europejskiej, po ich obniżce w okresie żniw, powoli rosną, chociaż w dalszym ciągu są mniejsze niż w sezonie poprzednim o około 24-34%. Za pszenicę konsumpcyjną w Niemczech i Czechach płaco w styczniu 2014 r. odpowiednio o 5 i 1% mniej w odniesieniu do poprzedniego miesiąca.
 
W omawianym czasie pszenica na Węgrzech podrożała o 6%. W styczniu 2014 r., w stosunku do grudnia 2013 r., ceny jęczmienia paszowego we Francji i w Niemczech były mniejsze odpowiednio o 5 i 3%, a ceny kukurydzy na Słowacji, Węgrzech i w Czechach były większe o 1 do 5%.
 
Zdaniem specjalistów IERiGŻ, w styczniu 2014 r. za pszenicę w skupie płacono 757,6 zł za tonę, czyli jej cena była mniejsza o 0,4% niż w grudniu 2013 r. Z kolei cena żyta w skupie wynosiła 578,4 zł za tonę i była wyższa o blisko 2%, w porównaniu z grudniem 2013 r. W styczniu 2014 r. zanotowano wzrost cen zbóż na krajowych targowiskach. Najbardziej, bo o 3% w stosunku do grudnia 2013 r. podrożały jęczmień i pszenica o 2%. Zboża były nadal tańsze niż przed rokiem od 6 do 22%.
 
W styczniu 2014 r., w porównaniu z grudniem 2013 r., nieznacznie zwiększyły się ceny mieszanki dla loch oraz mieszanki dla kur niosek, a ceny pozostałych pasz wzrosły minimalnie. W porównaniu ze styczniem 2013 r., ceny wszystkich pasz były mniejsze od 1 do 6%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Krótsze terminy stosowania nawozów
 • Krótsze terminy stosowania nawozów

  Wiele sygnałów wskazuje na to, iż Prezes Rady Ministrów jeszcze przed wakacjami podpisze rozporządzenie z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu...
 • Wymiana handlowo-spożywcza wśród mundialowych rywali Polaków
 • Wymiana handlowo-spożywcza wśród mundialowych rywali Polaków

  Eksport produktów rolno-spożywczych z Polski do naszych grupowych rywali (Senegalu, Kolumbii i Japonii) z tegorocznego Mundialu w Rosji jest nieznaczny. W 2017 roku łączna wartość eksportu...
 • Kosztowne wymogi dla hodowców
 • Kosztowne wymogi dla hodowców

  Jak wynika z ostatniego projektu „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”...
 • Dzikie zwierzęta na polach
 • Dzikie zwierzęta na polach

  Według najnowszych szacunków w najbliższym dziesięcioleciu powierzchnia terenów zurbanizowanych na całym świecie zwiększy się o około 30%. Już dziś w wielu miejscach przestrzeń staje się...
 • Rolnictwo dawniej i dziś – historia, problemy, perspektywy
 • Rolnictwo dawniej i dziś – historia, problemy, perspektywy

  Właściwa historia rolnictwa rozpoczyna się około 12 tysięcy lat temu. Od tego momentu wędrowne dotychczas plemiona ludzkie, niezależnie w kilku miejscach na naszej planecie (Egipcie, Mezopotamii,...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl