| Autor: redakcja1

Globalne zbiory kukurydzy, soi i pszenicy będą większe

Lanworth podwyższył szacunki zbiorów kukurydzy w skali światowej o 3 mln ton do 955 mln ton. Korekta ta wynikała głównie z lepszych od oczekiwanych wyników zbiorów USA oraz poprawą prognozy dla Chin – informuje FAMMU/FAPA.

Globalne zbiory kukurydzy, soi i pszenicy będą większe
Zwiększono również przewidywane zbiory soi na świecie o 2 mln ton do 288 mln ton, a to z uwagi na spodziewane lepsze wyniki w Argentynie. Szacunki zbiorów pszenicy zostały skorygowane w górę o 1 mln ton do 707 mln ton, z powodu poprawy oceny produkcji w Rosji.
 
W najnowszym raporcie Lanworth zmniejszył o 1% prognozę zbiorów kukurydzy w Argentynie do 27,5 mln ton. Także spodziewana produkcja w Brazylii została skorygowana w dół o 2% do 72,2 mln ton. Natomiast ocena zbiorów tego gatunku ziarna w Chinach zwiększyła się o 1% do 211 mln ton.
 
Prognoza dla Paragwaju pozostała bez zmian, tj. w wysokości 2,9 mln ton. Również bez poprawek podano szacowane zbiory w Ukrainie w ilości 26,4 mln ton. Ocena zbiorów dla Stanów Zjednoczonych została podana w średniej wysokości 350 mln ton, co oznacza jej 1% zniżkę.
 
Niemniej jednak, nadal prognozy wskazują na bardzo dobre zaopatrzenie globalnego rynku w kukurydzę. Światowa produkcja tego gatunku ziarna w sezonie 2013/2014 znacznie przewyższy rekord odnotowany w sezonie 2011/2012.
 
Zapasy kukurydzy w skali świata będą najwyższe od sezonu 2001/2002. W USA zapasy końcowe kukurydzy będą dużo większe niż w dwóch poprzednich sezonach. Opóźnienia w zasiewach w Argentynie, a także wysokie zapasy kukurydzy i sporo mniejsze zyski z jej sprzedaży w porównaniu do sezonu 2013/2014 mogą wpłynąć na mniejszy obszar zasiewów w Brazylii na drugi zbiór, co w efekcie może oznaczać niższą produkcję w krajach Ameryki Południowej niż wskazywałyby na to ostatnie dostępne prognozy USDA.
 
Jednakże nie zmieni to w znaczący sposób światowego bilansu tego gatunku. Obecnie najważniejsze dla rynku kukurydzy są trwające zbiory tego ziarna w USA. W niektórych stanach rzeczywiste plonowanie okazało się być minimalnie mniejsze od zakładanych wcześniej przez Lanworth. Z kolei to wpłynęło na relatywnie nieznaczną korektę zbiorów kukurydzy w USA do 350 mln ton.
 
Przewidywane przez Lanworth zbiory pszenicy na świecie wynoszą przeciętnie 707 mln ton, a więc są o 2 mln ton mniejsze w odniesieniu do ostatniego raportu USDA. Bez zmian w porównaniu do poprzedniego wydania pozostawiono prognozę zbiorów pszenicy w Argentynie, w wysokości 10,8 mln ton. Także bez korekt podano szacowaną produkcję w Australii – 24,8 mln ton. W dalszym ciągu wysoko ocenia się zbiory w Kanadzie, bo na 33 mln ton. W niezmienionej wysokości pozostała prognoza dla Kazachstanu – 18 mln ton. O 1% podwyższono ocenę zbiorów w Rosji do 51 mln ton. Również bez zmian pozostawiono szacunek dla Ukrainy – 21,6 mln ton oraz dla USA - 58 mln ton.
 
Analitycy Lanworth podkreślają, że rzeczywiste wyniki produkcji w krajach Ameryki Południowej i w Australii są teraz uzależnione od listopadowej pogody. Na rynek pszenicy wpływać będą także doniesienia o postępach w zasiewach zbóż ozimych – w tym w Rosji i na Ukrainie, skąd nie tak dawno napływały informacje o niekorzystnym wpływie nadmiernych opadów deszczu na zaawansowanie prac polowych.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!