| Autor: mikolaj

Gorsze perspektywy dla żyta

W bieżącym roku po raz kolejny obniżyć się ma produkcja żyta w UE i WNP. Na skutek dużego spadku zbiorów w Niemczech, Rosja może się wysunąć na pierwsze miejsce wśród światowych producentów tego zboża.

Gorsze perspektywy dla żyta

Zbiory żyta

W swoim najnowszym, sierpniowym raporcie Międzynarodowa Rada Zbożowa (MRZ) obniżyła prognozę zbiorów w tym regionie wobec prognozy lipcowej o 0,2 mln t do 13,1 mln t. Jest to o 0,4 mln t mniej niż zebrano w roku 2014 i o 1,7 mln t mniej niż w roku 2013.

Duży spadek produkcji oczekiwany jest w przypadku UE, w tym szczególnie Niemiec. Cała unijna produkcja w 2015 r. wynieść ma 8,1 mln t wobec 8,7 mln t w roku ubiegłym. W produkcji w UE liczą się przede wszystkim dwa kraje: Niemcy i Polska. U naszych zachodnich sąsiadów zbiory mają byź aż o 0,5 mln t mniejsze niż przed rokiem i wg ekspertów MRZ wyniosą 3,3 mln t. Z kolei Polska zanotować ma praktycznie taki sam poziom produkcji jak przed rokiem - 2,9 mln t.

Warto jednakże zauważyć, że jednocześnie wzrosnąć mają zbiory w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw. Obecnie MRZ prognozuje je na 5,0 mln t wobec 4,8 mln t w 2014 r. Produkcja w Rosji ma utrzymać się na ubiegłorocznym poziomie 3,3 mln t, a na Białorusi może wzrosnąć o 0,2 mln t do 1,2 mln t. Oznacza to, że po raz pierwszy od wielu lat zbiory w Rosji mogą być nieco wyższa niż w Niemczech, które dotychczas były światowym liderem w produkcji tego zboża. Polska niezmiennie od kilku lat jest trzecim największym producentem.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!