| Autor: redakcja1

Kolejne zniżki na giełdach (09-13.06.2014)

W tym tygodniu na unijnych i amerykańskich giełdach towarowych notowania zbóż w kontraktach terminowych nadal malały – podaje FAMMU/FAPA.

Kolejne zniżki na giełdach (09-13.06.2014)
Jest to kontynuacja tendencji spadkowej cen zbóż związana głównie z optymistycznymi prognozami zbiorów w nadchodzącym sezonie. Notowania pszenicy w kontrakcie na listopad na Matif zmniejszyły się przez ostatni tydzień o 1,7% do 187,8 EUR/t, a kukurydzy w kontrakcie sierpniowym – o 0,8% do 176,3 EUR/t.

Zboża potaniały również na CBoT. Pod koniec tego tygodnia notowania pszenicy w kontrakcie lipcowym wynosiły 215 USD/t, a więc o 3,4% mniej niż tydzień wcześniej, a kukurydzy w kontrakcie lipcowym – 174,8 USD/t, czyli o 1,1% taniej niż przed tygodniem.

 
W czerwcowym raporcie Amerykański Departament Rolny skorygował w górę szacunki zbiorów zbóż na świecie w sezonie 2014/2015 – z poprzednich 2,434 mld ton do 2,441 mld ton. Szacowana globalna produkcja pszenicy została podniesiona z wcześniejszych 697 mln ton do 701,6 mln ton, a zbóż paszowych – z 1,257 mld ton do 1,258 mld ton.
 
Oczekiwany urodzaj w połączeniu z relatywnie wysokim zapasami pozostającymi po sezonie 2013/2014 dają podstawę, aby spodziewać się następnych zniżek notowań zbóż. Nie bez znaczenia jest również fakt dużej dostępności zbóż w krajach zaliczanych do wiodących dostawców. To może powodować zaostrzanie się konkurencji o najważniejsze rynki zbytu.
 
Jak pokazuje doświadczenie poprzednich sezonów nadwyżkowych, w sytuacji nadmiaru zbóż eksporterzy są skłonni do coraz większych ustępstw. Przewagi cenowe są wykorzystywane przede wszystkim przez dostawców z basenu Morza Czarnego. Niemniej jednak, nadal pośród analityków pojawiają się opinie, iż eskalacja konfliktu w tym rejonie może powodować perturbacje w eksporcie i przyczyniać się do wzrostów cen, choć wydaje się to znacznie mniej prawdopodobne niż na początku tego roku. Obawy te nie są zatem aktualnie na tyle silne żeby hamować spadki cen zbóż spowodowane presją podażową.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!