| Autor: redakcja1

Kukurydza tanieje, pszenica nieco droższa (25-29.11.2013)

W tym tygodniu ceny kukurydzy w kontraktach terminowych na Matif i CBoT spadały. Natomiast minimalnie rosły notowania pszenicy – podaje FAMMU/FAPA.

Kukurydza tanieje, pszenica nieco droższa (25-29.11.2013)
W ostatnim tygodniu listopada 2013 roku ceny kukurydzy w kontrakcie grudniowym obniżyły się o kolejne 1,4% dochodząc do 164,3 USD/t. Taniała również kukurydza na paryskiej giełdzie. Chociaż tutaj spadki były niższe, bo w kontrakcie styczniowym zmalały o 0,6% do 176,5 EUR/t.
 
Notowania pszenicy w kontraktach terminowych zazwyczaj się umacniały. Na Matif pszenica w kontrakcie styczniowym podrożała o 1% do 208,8 EUR/t, a na CBoT w kontrakt grudniowym o 0,4% do 239,3 USD/t. Również cena pszenicy HRW na KCBT rosła i przez tydzień zwiększyła się o 2,6% do 262 USD/t w kontrakcie na grudzień. Wyjątkiem była pszenica HRS na MGE, gdzie spadek notowań w skali tygodnia wyniósł 0,9% do 253,6 USD/t.
 
W sezonie 2013/2014 ceny kukurydzy na rynku globalnym będą pod presją ogromnej podaży, bo po rekordowo wysokich zbiorach w skali światowej, a także u niektórych wiodących dostawców jak USA i Ukraina. Niemniej jednak ceny kukurydzy mają dalszy potencjał spadkowy.
 
Z kolei zupełnie inaczej wygląda sytuacja w odniesieniu do pszenicy konsumpcyjnej. Tutaj ceny wspierane są przez relatywnie napięty bilans, w tym duże zapotrzebowanie ze strony kluczowych odbiorców. W tym sezonie zakupy pszenicy i to znacząco zwiększą Chiny i Brazylia. Niektóre kraje azjatyckie, a także Rosja realizują skup interwencyjny ziarna. Kraj ten skupił dotychczas blisko 400 tys. ton, przy czym dominowała tu pszenica.
 
Kształtowanie się cen pszenicy w najbliższym czasie będzie zależało także od sytuacji w takich krajach jak Australia, Argentyna i Brazylia. Ważnymi informacjami mogącymi mieć wpływ na ceny będą też szacunki stanu ozimin w państwach półkuli północnej.
 
Wysokie ceny pszenicy mogą zachęcać do zwiększania jej powierzchni, co najprawdopodobniej będzie miało miejsce w Europie. Według Strategie Grains, unijny obszar upraw pszenicy na zbiór w 2014 roku zwiększy się o 4%, co przy założeniu średnich warunków pogodowych może oznaczać przyszłoroczne zbiory w wysokości 140 mln ton. Byłby to najlepszy wynik produkcji pszenicy w Unii od 2008 roku – podkreśla FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł.


Tagi:
źródło: