| Autor: redakcja1

Kwietniowa prognoza zakłada dalsze pogorszenie bilansu kukurydzy w USA

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) zaktualizował 9-go kwietnia swoje prognozy podaży i popytu w obecnym sezonie. Tym razem w krajowych (USA) bilansach zbóż zaszły zmiany w stosunku do marcowej prognozy.

Kwietniowa prognoza zakłada dalsze pogorszenie bilansu kukurydzy w USA

Najnowsze prognozy USDA dla amerykańskiego rynku zbóż i soi w sezonie 2020/21:

Pogorszyła się prognoza bilansu kukurydzy w USA (bardziej niż oczekiwali analitycy). Strona podażowa pozostała na niezmienionym poziomie, a popyt wzrósł (m/m) za sprawą lepszego eksportu i większego zużycia krajowego (pasza i bioetanol). W konsekwencji oczekiwane na koniec tego sezonu zapasy obniżone zostały o 3,8 mln ton, do 34,3 mln ton. Oznaczać to będzie uszczuplenie zapasów kukurydzy w USA aż o 29,6% - rok do roku.

Obraz rynku pszenicy w USA poprawił się nieco w kwietniowej prognozie na obecny sezon. Podaż zboża spała symbolicznie (mniejszy import) w stosunku do marca, ale oczekiwany krajowy popyt zmalał jeszcze bardziej. Stąd podniesiono prognozę zapasów końcowych pszenicy o 0,4 ln ton, do 23,2 mln ton. W skali roku zapasy pszenicy w USA spadną jednak o 17,2%.

Bilans soi w USA pozostał napięty, ale nie pogorszył się (analitycy oczekiwali spadku zapasów końcowych). Korekta w górę eksportu została w całości zniwelowana przez mniejszą krajową konsumpcję. Stąd zapasy na koniec sezonu pozostawiono na poziomie 3,3 mln ton, ale spadną aż o 77,2% - rok do roku i będą najniższe od siedmiu sezonów.Tagi:
źródło: