| Autor: redakcja1

Egipt będzie zezwalał na zawartość sporysza w przywożonym ziarnie w wysokości do 0,05%

W tym tygodniu egipskie Ministerstwo Rolnictwa wystosowało list zwrócony do dostawców pszenicy, zapewniający ich o tym, że kraj będzie zezwalał na zawartość sporysza w przywożonym ziarnie w wysokości do 0,05% - podaje FAMMU/FAPA.

Egipt będzie zezwalał na zawartość sporysza w przywożonym ziarnie w wysokości do 0,05%

Pismo podpisane przez egipskiego ministra rolnictwa zostało przekazane handlowcom za pośrednictwem GASC. Celem dokumentu było rozwianie obaw odnośnie ryzyka odrzucania zboża z uwagi na stwierdzenie w nim nawet śladowych ilości sporysza. Odzyskanie zaufania handlowców nie będzie jednak łatwe.
 
Ich zdaniem, zapewnienia ministra rolnictwa i GASC, które podlega pod Ministerstwo ds. Zaopatrzenia nie są wystarczającym gwarantem. W dalszym ciągu istnieje ryzyko odrzucenia ziarna przez służby fitosanitarne kraju, które do tej pory nie zmieniły swojego stanowiska w tej kwestii.
 
Według Reuters, w ostatni czwartek służby fitosanitarne zakwestionowały 8000 ton kanadyjskiej pszenicy zakupionej przez prywatnego importera. Z kolei w poniedziałek handlowcy donieśli o odrzuceniu czterech ładunków soi z uwagi na stwierdzanie w nich obecności ambrozji.
 
Przewodniczący zarządu służb fitosanitarnych nie wypowiedział się ostatnio w tej kwestii. Natomiast 6 stycznia br. potwierdzał stanowisko zerowej tolerancji dla sporysza w ziarnie.Tagi:
źródło: