| Autor: redakcja1

Rosyjscy rolnicy rezygnują z pszenicy na rzecz kukurydzy

Według przewodniczącego rosyjskiego związku zbożowego, w tym roku rolnicy skłaniają się coraz częściej ku uprawie kukurydzy zamiast pszenicy z uwagi na cła eksportowe obowiązujące w wysyłce tego ostatniego gatunku.

Rosyjscy rolnicy rezygnują z pszenicy na rzecz kukurydzy
Jak przypomina FAMMU/FAP, Rosja będąca w gronie czołowych eksporterów zbóż na świecie, w 2015 roku wprowadziła cła w wywozie pszenicy w celu zapobieżenia nadmiernej jej wysyłki wspieranej przez słabnący rubel.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Rolnictwa kraju, powierzchnia upraw pszenicy ozimej zmalała o 1,25 mln ha do 14,18 mln ha w skali roku, przede wszystkim z powodu suchej aury w okresie jesiennym.
 
Ministerstwo przewiduje, że zasiewy pszenicy jarej obejmą areał 13,18 mln ha, czyli to o 367,5 tys. ha mniej niż przed rokiem. Z kolei obszar upraw kukurydzy ma wzrosnąć o 197,3 tys. ha do 2,99 mln ha.
 
Zdaniem przewodniczącego rosyjskiego związku zbożowego, rząd będzie miał kilka powodów aby pozostawić cła wywozowe. Przemawia za tym głównie ewentualne ryzyko dla rosyjskiej gospodarki. Ponadto podobno krajowi producenci żywca lobbują za utrzymywaniem ceł w wysyłce pszenicy.


Tagi:
źródło: