| Autor: redakcja1

Najnowsze prognozy USDA dla rynku zbóż

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) zaktualizował swoje prognozy podaży i popytu na ten sezon.

Najnowsze prognozy USDA dla rynku zbóż
W krajowych (USA) bilansach zbóż i soi nie zaszły znaczące zmiany w stosunku do lutego, podczas gdy wielu analityków oczekiwało dalszego cięcia zapasów końcowych kukurydzy i soi. W skali globalnej podniesiona została o 9,7 mln ton (m/m) produkcja wszystkich zbóż, w tym pszenicy i kukurydzy, do 2,726 mld ton. Jednocześnie w większym zakresie (11,4 mln ton) wzrosło oczekiwane spożycie, co spowodowało obniżenie prognozowanych zapasów ziarna na koniec sezonu (-1,4 mln ton, do 797,1 mln ton). Szczegółowe prognozy pokazują jednocześnie, że zapasy końcowe kukurydzy wzrosły m/m, ale większe cięcie zapasów dotyczyło pszenicy.
 
Kukurydza - świat:
 
Produkcja kukurydzy podniesiona została o 2,3 mln ton, do 1,136 mld ton. Korekta w górę zbiorów dotyczyła głównie Południowej Afryki i w minimalnym zakresie Rosji oraz UE. Zużycie kukurydzy na świecie poniesiono o 1,3 mln ton, do 1,152 mld ton (przewyższy produkcję), a oczekiwane zapasy końcowe wzrosły od lutego o 1,1 mln ton, do 287,7 mln ton. W skali roku globalne zapasy końcowe kukurydzy obniżą się o  5,1%.

Pszenica - świat:

Globalna produkcja pszenicy wzrosła (od lutego) o 3,3 mln ton, do rekordowych 776,8 mln ton. Odpowiada za to korekta w górę o 3 mln ton australijskiej produkcji (rekordowe 33 mln ton). USDA podniósł eksport pszenicy z Australii o 2 mln ton do 22 mln ton i pozostawił unijny i rosyjski eksport na poziomie odpowiednio 39 i 27 mln ton.
 
Spore zmiany dotyczą globalnej konsumpcji tego zboża. Światowa konsumpcja pszenicy powinna wynieść 775,9 mln ton i będzie minimalnie mniejsza od produkcji. Za kolejny wzrost spożycia pszenicy o 6,6 mln ton (m/m) odpowiadają głównie Chiny, gdzie prognozowane zużycie paszowe podniesiono o 5 mln ton do rekordowych 35 mln ton (pszenica jest tam tańsza od kukurydzy). W konsekwencji oczekiwane zapasy pszenicy na koniec sezonu zredukowano o 3 mln (m/m), do ciągle jeszcze rekordowych 301,2 mln ton.


Tagi:
źródło: