| Autor: redakcja1

Notowania giełdowe zbóż i oleistych spadły w czwartek po obu stronach Atlantyku

Wczorajszy spadek notowań pszenicy jest korektą wcześniejszych wzrostów, które wywindowały notowania do ponad miesięcznych maksimów (Paryż i Chicago). Notowania giełdowe tego zboża rosły śladem rosnących cen pszenicy w Basenie Morza Czarnego. Dodatkowo rynek spodziewa się, że w dzisiejszym raporcie USDA dokona cięcia szacunków produkcji pszenicy jarej w USA.

Notowania giełdowe zbóż i oleistych spadły w czwartek po obu stronach Atlantyku

Nasila się sezonowa presja spadkowa na rynku kukurydzy i soi
 
Sprzyjająca pogoda w USA, ale także korzystne prognozy, daje szanse na nadrobienie zaległości w zbiorach kukurydzy i soi. Plony i zbiory zapowiadają się na rekordowe w przypadku soi i bardzo dobre w przypadku kukurydzy. USA będą mieć w tym sezonie problem z zagospodarowaniem olbrzymiej produkcji kukurydzy, a najnowsze dane o krajowych zapasach poznamy już dzisiaj. Rynek spodziewa się, że USDA pokaże wzrost zapasów tego zboża (słaby eksport) na dzień 1-września do 2,353 mld buszli – najwyżej od 1988 roku.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, notowania soi pozostają w tym tygodniu w trendzie spadkowym (presja zbiorów) i to mimo doskonałych danych eksportowych. Soi nie pomaga taniejący olej sojowy, w którym kapitał spekulacyjny zbudował olbrzymią długą pozycję (wprowadzenie ceł na importowany z Argentyny biodiesel na początku września), a z której teraz wychodzi (odsprzedaje kontrakty). Niepokój o krajowy przerób soi budzi zapowiedź korekty w dół wymogów stosowania biopaliw, przez Agencję Ochrony Środowiska na 2018 r.   

 
Tym czasem, w swojej najnowszej prognozie, Międzynarodowa Rada Zbożowa zwiększyła dotychczasowe szacunki światowych zbiorów pszenicy (+6 mln t), kukurydzy (+12 mln t) i minimalnie soi (+1 mln t), w sezonie 2017/18.
 
USA - Tygodniowe zamówienia eksportowe netto w tygodniu 15-21.09.2017:
 
Oczekiwania rynkowe / dane tygodniowe:
 
Kukurydza: oczekiwano 0,5 – 0,8 mln t / wynik to tylko 320,2 tys. ton;

Soja: oczekiwano 1,8 – 2,2 mln t / wynik to aż 2,983 mln ton (w tym Chiny 1,4 mln ton) w tym sezonie i 120 tys. ton na 2018/19;

Pszenica: oczekiwano 0,25 - 0,45 mln t / wynik: 435,6 tys. ton.

Dodatkowo, w systemie dziennego raportowania, USDA ogłosił nową sprzedaż 132 tys. ton soi i 233,8 tys. ton kukurydzy z dostawą do anonimowych odbiorców.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!