| Autor: redakcja1

Spadki na rynku zbóż nabrały tempa, Goldman Sachs prognozuje duży spadek cen kukurydzy i pszenicy (15.05.2014)

Pszenica i kukurydza straciły wczoraj na Matif 1,2-1,5%, podczas gdy amerykańska pszenica (lipiec-14) potaniała o blisko 3%.

Spadki na rynku zbóż nabrały tempa, Goldman Sachs prognozuje duży spadek cen kukurydzy i pszenicy (15.05.2014)
Motorem do kontynuacji spadków były wczorajsze prognozy Banku Inwestycyjnego Goldman Sachs oparte na piątkowym raporcie USDA. Bank ten jest aktywnym uczestnikiem na rynku futures i w znacznej części odpowiada za trwające od lutego wzrosty na giełdowym rynku zbóż.
 
W ostatniej prognozie analitycy banku zwracają uwagę na przewidywany wzrost zapasów globalnych zbóż w sezonie 2014/15 przy założeniu normalnej pogody. Analitycy tego banku szacują spadek cen futures pszenicy w Chicago (najbliższa seria) w ciągu 6 miesięcy o 18%, czyli do poziomu zbliżonego do wieloletnich minimów z końca stycznia 2014.

Notowania kukurydzy w Chicago w perspektywie pół roku mogą spaść zdaniem Goldman Sachs do 4,0 usd/buszel (-20%), czyli poniżej wieloletniego minimum ze stycznia tego roku.

Prognoza dla notowań soi:

Ceny soi w Chicago mogą spaść z obecnych ok. 15 usd/buszel do 10,5 usd/buszel w ciągu kolejnych 6 miesięcy zdaniem Goldman Sachs. Prognoza 30% przeceny wynika z rekordowych w kolejnym sezonie zbiorów w USA i na świecie oraz ze spowolnienia eksportu amerykańskiego.

Czytaj o cenach soi na Gospodarz.pl

Publikacja tych prognoz przez dużego uczestnika rynku giełdowego nasuwa podejrzenia, że Goldman Sachs odwrócił swoją pozycję z długiej na krótką i zamierza zarabiać na spadkach cen kontraktów futures. W publikacji nie wspomniano ryzyka związanego z Ukrainą, a skupiono się jedynie na prognozach bilansu zbóż i soi.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Przejdź na następną stronę...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!