Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Spadki na rynku zbóż nabrały tempa, Goldman Sachs prognozuje duży spadek cen kukurydzy i pszenicy (15.05.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Pszenica i kukurydza straciły wczoraj na Matif 1,2-1,5%, podczas gdy amerykańska pszenica...

Pszenica i kukurydza straciły wczoraj na Matif 1,2-1,5%, podczas gdy amerykańska pszenica (lipiec-14) potaniała o blisko 3%.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Motorem do kontynuacji spadków były wczorajsze prognozy Banku Inwestycyjnego Goldman Sachs oparte na piątkowym raporcie USDA. Bank ten jest aktywnym uczestnikiem na rynku futures i w znacznej części odpowiada za trwające od lutego wzrosty na giełdowym rynku zbóż.
 
W ostatniej prognozie analitycy banku zwracają uwagę na przewidywany wzrost zapasów globalnych zbóż w sezonie 2014/15 przy założeniu normalnej pogody. Analitycy tego banku szacują spadek cen futures pszenicy w Chicago (najbliższa seria) w ciągu 6 miesięcy o 18%, czyli do poziomu zbliżonego do wieloletnich minimów z końca stycznia 2014.

Notowania kukurydzy w Chicago w perspektywie pół roku mogą spaść zdaniem Goldman Sachs do 4,0 usd/buszel (-20%), czyli poniżej wieloletniego minimum ze stycznia tego roku.

Prognoza dla notowań soi:

Ceny soi w Chicago mogą spaść z obecnych ok. 15 usd/buszel do 10,5 usd/buszel w ciągu kolejnych 6 miesięcy zdaniem Goldman Sachs. Prognoza 30% przeceny wynika z rekordowych w kolejnym sezonie zbiorów w USA i na świecie oraz ze spowolnienia eksportu amerykańskiego.

Czytaj o cenach soi na Gospodarz.pl

Publikacja tych prognoz przez dużego uczestnika rynku giełdowego nasuwa podejrzenia, że Goldman Sachs odwrócił swoją pozycję z długiej na krótką i zamierza zarabiać na spadkach cen kontraktów futures. W publikacji nie wspomniano ryzyka związanego z Ukrainą, a skupiono się jedynie na prognozach bilansu zbóż i soi.

Czytaj więcej o cenach zbóż

Przejdź na następną stronę...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl