| Autor: redakcja11

Produkcja pszenicy w Rosji, UE i na Ukrainie

W Europie zostanie zebrane mniej pszenicy, pomimo rekordowo wysokiej produkcji na świecie. Dotyczy to w szczególności UE i Ukrainy, gdyż Rosja zbierze znacznie więcej tego zboża i stanie się jego największym eksporterem na świecie.

Produkcja pszenicy w Rosji, UE i na Ukrainie

 

W czwartek 29.09 ukazał się najnowszy raport Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) przedstawiający prognozy światowego bilansu zbóż. W stosunku do pszenicy IGC przewiduje, że jej zbiory w sezonie 2016/17 będą rekordowe i wyniosą 747 mln t, czyli o blisko 11 mln t (1,5%) więcej niż w poprzednim sezonie. Jeśli te prognozy potwierdza się to, obecny sezon będzie już czwartym z rzędu, kiedy produkcja pszenicy na świecie bije wcześniejsze rekordy. Globalny eksport pszenicy wynieść ma z kolei 164 mln t, czyli praktycznie tyle samo co w sezonie 2015/16.

 

Analitycy Banku BGŻ BNP Paribas podają, że jednak w naszym regionie świata produkcja wcale nie będzie rekordowa i prawdopodobnie zanotuje spory spadek wobec sezonu 2015/16. Będzie się tak działo głównie za sprawą Francji, w której produkcja obniżyła się aż o 13 mln t (30%) do 30 mln t. Dodatkowo zbiory spadły w Niemczech, Polsce i jeszcze kilku krajach unijnych, co doprowadziło do zmniejszenia produkcji pszenicy w całej UE aż o 16 mln t. Ponadto, o prawie milion ton (3%) mniej pszenicy niż przed rokiem mogło zostać zebrane na Ukrainie. Z drugiej strony produkcja w Rosji mogła zwyżkować aż o 9 mln t (15%) do 70 mln t. Jednak nie zniwelowało to spadków w UE i na Ukrainie. Jednocześnie w UE, Rosji i Ukrainie prognozowane zbiory pszenicy wynoszą 240 mln t wobec 248 mln t przed rokiem. Z kolei udział naszego regionu w światowej produkcji spadnie tym samym z 34 do 32%.

 

Zniżka produkcji znajdzie swoje odzwierciedlenie w mniejszym eksporcie, który obniży się o 6,0 mln t do 70,7 mln t. Istotnie będzie to widoczne w przypadku UE, która wg ICG może w aktualnym sezonie wyeksportować jedynie 25,5 mln t pszenicy w stosunku do 33,9 mln t w sezonie 2015/16. Znacznie ma również zmniejszyć się sprzedaż z Ukrainy. Obecnie oczekiwany jest na 14,5 mln t wobec rekordowego wyniku 17,4 mln t w sezonie ubiegłym. Natomiast Rosja zwiększy eksport pszenicy do 30,7 mln t w porównaniu do 25,4 mln t w sezonie 2015/16. Tym samy kraj ten stanie się dominującym eksporterem pszenicy na świecie wyprzedzając Unię Europejską. W sumie Rosja, UE i Ukraina będą odpowiadały za 43% całego światowego handlu tym zbożem. Jest to mniej niż w sezonie ubiegłym, kiedy z tego regionu pochodziło 47% globalnego eksportu. W bieżącym sezonie swoją pozycję na rynku światowym po słabym sezonie 2015/16 odzyskują w szczególności Stany Zjednoczone i Australia, w przypadku których sprzedaż zagraniczna w obecnym sezonie być może wyniesie odpowiednio 25 i 19 mln t. 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!