| Autor: redakcja1

Pszenica kontynuowała wzrosty w obawie o amerykańskie zbiory

W Chicago pszenica mocno zyskiwała w środę - drugą sesję z rzędu. Seria najbliższa podrożała o blisko 3% i o ponad 5% w ciągu dwóch ostatnich sesji. Kontrakt drożeje na fali wychodzenia z krótkich pozycji spekulacyjnych, gdy okazało się, że zapowiadane opady nie były tak duże, a stan upraw ozimych jest najgorszy od ponad 20 lat.

Pszenica kontynuowała wzrosty w obawie o amerykańskie zbiory
Impuls do wzrostów dał ostatni raport Crop Progress, który pokazał, obok fatalnej kondycji upraw ozimych, także zerowy postęp w zasiewach pszenicy jarej. Wzrosty na rynku pszenicy pociągnęły w górę notowania kukurydzy. Tu także niekorzystna pogoda opóźnia amerykańskie zasiewy. Skala wzrostów na kukurydzy była mniejsza niż na pszenicy, także przez tygodniowe dane EIA, które pokazały spadek produkcji etanolu poniżej 1 mln baryłek dziennie oraz wzrost zapasów.
 
Warto w tym miejscu przypomnieć, że najwięksi spekulanci mają dużych rozmiarów długą pozycję w kukurydzy (przewaga kupionych kontraktów), ale krótką w pszenicy (przewaga sprzedanych kontraktów).  Stąd też brak poprawy perspektyw dla amerykańskiej pszenicy może napędzać dalsze odkupowanie kontraktów (wzrosty notowań). W przypadku kukurydzy, długa pozycja spekulacyjna czyni ten kontrakt bardziej podatnym na spadki (odsprzedawanie kontraktów), w sytuacji nagłego przyspieszenia zasiewów.
 
W środę lekko drożała także soja i śruta sojowa. Popytu na amerykańską soję ze strony Chin nie ma od kilku tygodni, ale pojawiły się zakupy nasion przez Argentynę. Jest też szansa na zażegnanie sporu handlowego na linii USA-Chiny. Prezydent Donald Trump powiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie osiągną porozumienie handlowe z Chinami, co daje nadzieję na wznowienie zakupów przez największego światowego importera nasion oleistych.

Unijne kontrakty

W Paryżu odnotowano w środę wzrosty, zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez giełdę w Chicago. Unijnym kontraktom sprzyjał też rynek walutowy na którym euro straciło 0,6% do dolara. Poprawia to konkurencyjność eksportu wycenianego we wspólnej walucie, szczególnie przy stabilnych cenach eksportowych w Basenie Morza Czarnego.

Fundusze hedgingowe były wczoraj kupującym w Chicago: ok.: 15 tys. kontraktów na kukurydzę, 10,5 tys. na pszenicę i 6 tys. na soję.

Na rynku walutowym, wraz z umocnieniem dolara, na wartości traci polski złoty.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: