| Autor: mikolaj

Rosja: Więcej ozimin w 2016 r.

Rosyjscy rolnicy zamierzają zwiększyć areał zbóż ozimych na zbiór w 2016 roku. Zachęcają do tego korzystne ceny na rynku wewnętrznym – poinformowała niezależna agencja SovEcon.

Rosja: Więcej ozimin w 2016 r.

Ceny pszenicy wzrosły o 35%

Krajowe ceny pszenicy klasy trzeciej podniosły się o 35% (rok do roku) do 10 100 rubli za tonę (w przeliczeniu 150 USD/tonę). Ceny eksportowe na bazie (fob) kształtowały się na początku września br. na poziomie około 181 USD/tonę.

Ministerstwo Rolnictwa szacuje areał zbóż ozimych na zbiór w 2016 roku w wysokości 17,1 mln ha, w porównaniu do 16,8 mln ha rok wcześniej. Do dnia 7 września br. Rosja obsiała oziminami 5 mln ha, co stanowi około 30% planowanego areału. Dla porównaniu w analogicznym okresie rok wcześniej było to 4,4 mln ha. Zboża ozime mają zazwyczaj około 40% udział w całym areale zbóż.

Pogoda sprzyja zasiewom

W bieżącym sezonie zasiewy przebiegają w szybszym tempie niz przed rokiem dzięki korzystnym warunkom pogodowym w rejonach Wołgogradu (obwód wołgogradzki) i Tatarstanu (Republika Tatarstanu). Jednak pogoda jest sucha i przydałyby się opady deszczu w południowych rejonach Krasnodaru, Rostowa i Stawropolu (kraj Krasnodarski, obwód Rostowski, kraj Stawropolski) – kluczowych obszarów dla produkcji i eksportu pszenicy. Sytuacja nie jest jednak oceniana jako krytyczna.

Jak wskazuje FAMMU/FAPA, w ubiegłym roku warunki dla upraw ozimych na jesieni były suche, jednak łagoda zima i wiosenne deszcze wpłynęły na poprawę ich kondycji. Tegoroczne zbiory zbóż są trzecie z rzędu w postsowieckiej historii kraju.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!