| Autor: redakcja1

Światowe zbiory pszenicy twardej będą oscylować w granicy 40 mln ton

W sezonie 2016/2017 globalna produkcja pszenicy twardej według szacunków będzie kształtować się w granicy 40 mln ton.

Światowe zbiory pszenicy twardej będą oscylować w granicy 40 mln ton

Rynek pszenicy durum

Według FAMMU/FAPA, Kanada odnotuje rekordowe zbiory tego gatunku w wysokości 7,3 mln ton, a więc o 36% wyższe w porównaniu z poprzednim sezonem. Zwyżka ta wynika przede wszystkim ze zwiększenia plonów – o 30% w ujęciu rok do roku oraz w mniejszym stopniu ze wzrostu areału – o 4% do 2,43 mln ha.
 
W przypadku jakości, to ocenia się ją na przeciętnym poziomie. Średnia zawartość białka w ziarnie wynosi poniżej 15%. Dzięki urodzajowi Kanada zwiększy eksport durum w sezonie 2016/2017 do 5,3 mln ton z 4,3 mln ton sezon wcześniej. Wzrosnąć też mają zapasy końcowe – z 1,1 mln ton do 2,2 mln ton.
 
W Unii Europejskiej należy odnotować wysokie zbiory durum we Włoszech – w wysokości 4,9 mln ton wobec 4,1 mln ton sezon wcześniej. Natomiast we Francji produkcja pszenicy twardej była mniejsza w porównaniu z ubiegłym rokiem i wyniosła 1,6 mln ton. W handlu na uwagę zasługuje silny popyt importowy ze strony krajów północnej Afryki i Turcji.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!