| Autor: redakcja1

Spadek cen zbóż

Po zbiorach w 2019 r. sezonowy wzrost podaży ziarna na najważniejszych rynkach zagranicznych, przy słabym zapotrzebowaniu eksportowym, skutkował sporym spadkiem cen zbóż.

Spadek cen zbóż
Jesienią opóźnienia siewów w Ameryce Północnej z powodu pogorszenia się warunków pogodowych oraz słabsze niż przed rokiem zbiory w Australii i Argentynie wywierały presję na zwyżkę cen. W listopadzie 2019 r. małe zapotrzebowanie na pszenicę z USA oraz niższe ceny w krajach położonych nad Morzem Czarnym przyczyniły się do nieznacznego spadku cen, co miało wpływ na obniżenie indeksu cen zbóż i nasion oleistych GOI.
 
Jednak w grudniu 2019 r. spory popyt na pszenicę ze strony Chin oraz problemy logistyczne w transporcie we Francji, które sparaliżowały usługi kolejowe i wywołały przestoje w portach, wpłynęły na zwiększenie się cen tego ziarna na rynkach zagranicznych. W ślad za tym podrożały także inne zboża. W wyniku czego indeks cen zbóż i nasion oleistych GOI w grudniu 2019 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, był o około 3% większy, w tym indeks cen pszenicy o 4%, kukurydzy o 3%, a jęczmienia o 2%.
 
Zmiany cen ziarna na rynkach zagranicznych, zwłaszcza w UE determinują kierunki zmian cen w Polsce. W grudniu 2019 r. na rynku krajowym ograniczenie podaży ziarna wywierało presję na zwyżkę cen zbóż. W następnych miesiącach malejące zasoby zbóż mogą też przyczyniać się do zwiększenia się cen. Wzrost ten będzie ograniczany dużą podażą ziarna, szczególnie pochodzącego z Europy Wschodniej oraz z nowych zbiorów z półkuli południowej.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!