| Autor: redakcja11

Warunki pogodowe sprzyjają siewom ozimin w Rosji

Korzystne warunki pogodowe w Rosji zaobserwowane tej jesieni sprzyjają zasiewom zbóż ozimych, co daje nadzieję na ponowny urodzaj w 2017 roku.

Warunki pogodowe sprzyjają siewom ozimin w Rosji

Rosyjscy rolnicy zamierzają zwiększyć areał zbóż ozimych o 6% w ujęciu rok do roku do 17,35 mln ha – informuje Ministerstwo Rolnictwa kraju. Do tej pory oziminami obsiano 11,1 mln ha, co stanowi 64% łącznej planowanej powierzchni upraw odmian ozimych. Co prawda w okresie ostatnich dziesięciu dniu w rejonach położonych na południu Rosji wystąpiły opady deszczu powodujące opóźnienia prac polowych, aczkolwiek nie miały one negatywnych skutków, a dodatkowo pozytywnie wpłynęły na wilgotność gleb – podały do wiadomości rosyjskie służby meteorologiczne Hydrometrcentre. Przypuszcza się, że na południu kraju siewy ozimin powinny zostać zakończone w okresie najbliższego miesiąca.

 

W ubiegłym roku rolnicy obsiali zbożami ozimymi mniejszy areał niż planowanym w bieżącym roku - prognozowany na 16,3 mln ha - co było spowodowane jesienną suszą występującą w niektórych rejonach kraju. Natomiast dzięki łagodnej zimie, a także obfitym wiosennym opadom możliwe było zwiększenie areału zbóż jarych.

 

FAMMU/FAPA podaje, że tegoroczne zbiory zbóż w Rosji są wyjątkowo wysokie. Jak dotąd zebrano 109,2 mln ton ziarna w wadze przed czyszczeniem i suszeniem z 88% powierzchni przeznaczonej pod uprawy zbożowe. 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!